Reklama

Przekazanie archiwalnych dokumentów na rzecz IPN

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Areszt Śledczy w Lublinie

Przekazanie archiwalnych dokumentów na rzecz IPN - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 maja lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przejął z Aresztu Śledczego w Lublinie cenne dokumenty z czasów komunistycznych. Są to m.in. byłych więźniów politycznych. Teraz całość będzie badana przez naukowców.

Wśród przekazanych dokumentów znajdują się akta osób osadzonych i aresztowanych, którzy byli  represjonowani z powodów politycznych oraz akta osobowe funkcjonariuszy i pracowników cywilnych pełniących służbę w więziennictwie przed 14 grudnia 1954 r.

W archiwalnych dokumentach Aresztu Śledczego w Lublinie, powstałych w okresie stalinowskim znalazły się również rozkazy i zarządzenia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie z lat 1947-1954, wykazy akt więźniów zwolnionych z Więzienia na Zamku w Lublinie w latach 1944-1950, korespondencja dotycząca likwidacji tegoż więzienia w lutym 1954 r. oraz rozkazy personalne funkcjonariuszy więziennictwa z lat 1949-1955.

Ponadto przekazano także dokumentację dotyczącą zabezpieczenia przez służbę więzienną wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie w 1987 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE