Reklama

Protest przeciwko zmianom w Prawie Łowieckim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: kampanierzy.pl

Protest przeciwko zmianom w Prawie Łowieckim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek 19 stycznia, o godzinie 14:30 pod siedzibą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie (ul. Wieniawska 10) Lublinianie będą protestować przeciw zmianom w prawie łowieckim.


     W piątek 19 stycznia, o godzinie 14:30 pod siedzibą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie (ul. Wieniawska 10) Lublinianie będą protestować przeciw zmianom w prawie łowieckim.

 

    Protest mieszkańców Lublina jest reakcją na przyjętą pod koniec ubiegłego roku nowelizację ustawy o Prawie Łowieckim, która wprowadza kary dla osób utrudniających polowania, nawet jeżeli Ci strzelają na czyjejś działce. 14 grudnia odbyło się głosowanie w Sejmie, gdzie za przyjęciem nowelizacji głosowało 433 posłów. 28 grudnia ustawę podpisał Prezydent.

 

     Ustawa jaką posłowie przyjęli daje znacznie większe uprawnienia myśliwym niż dotychczas. Jeden z zapisów brzmi: "kto umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania" podlega karze grzywny, (poprawka dotyczy zmian w rozdziale 10 ustawy z 1995 roku). Zmiana ta jest dość kontrowersyjna, w praktyce bowiem może ona skutkować nakładaniem kar na grzybiarzy czy zwykłych spacerowiczów.


     Kolejnym zapisem, przeciwko któremu Lublinianie będą protestować jest polowanie na terenach parków narodowych i w rezerwatach. Art. 34 pkt 4 ustawy brzmi: „Do zadań Polskiego Związku Łowieckiego należy ustalanie kierunków i zasad rozwoju łowiectwa, zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych”. Od teraz to właśnie Polski Związek Łowiecki będzie decydował o odstrzałach i selekcji zwierząt w wyżej wymienionych miejscach.

 

Jak mówią organizatorzy protestu:


Podobne protesty od początku roku odbywają się w różnych polskich miastach. To reakcja na przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy, która wprowadza kary dla osób utrudniających myśliwym polowania. Nawet, jeśli ci strzelają na czyjejś prywatnej działce.


Nie jest to jedyny zapis budzący kontrowersje. Nowelizacja cementuje patologie polskiego myślistwa i stwarza nowe zagrożenia oraz niepotrzebne konflikty społeczne - prawo myśliwego do polowania będzie nadrzędne wobec prawa i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony wspólnego dobra - przyrody.

 

     Protestujący będą między innymi walczyć o wprowadzenie obowiązku informowania o planowanych polowaniach indywidualnych i zbiorowych, w publicznie dostępnej elektronicznej książce ewidencji polowań, wprowadzenie obowiązku corocznych, regularnych badań: psychologicznych, psychiatrycznych i okulistycznych dla myśliwych czy zakazu polowań w obecności dzieci do lat 16.

 

W proteście może wziąć udział każdy. Organizatorem lubelskiego protestu jest grupa Lublin Przeciw Myśliwym.

 

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/881747391996108/
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE