Reklama

Prof. Andrzej Mocek doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Prof. Andrzej Mocek doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Profesor Andrzej Mocek - ekspert w dziedzinie gleboznawstwa i ochrony gruntów, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w czwartek 2 czerwca w Centrum Kongresowym UP.

Prof. dr hab. Andrzej Mocek od 2001 roku pracuje na etacie profesora zwyczajnego w Katedrze Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  Profesor zajmuje wyjątkową pozycję w polskiej i światowej nauce o środowisku glebowym. Jest autorytetem w zakresie badań gleboznawczo-środowiskowych nad procesami fizycznymi, fizykochemicznymi i chemicznymi zachodzącymi w ekosystemach rolniczych, przyrodniczych i antropogenicznych.

Myślą przewodnią Profesora i szkoły, którą stworzył jest służenie polskiemu rolnictwu i środowisku. Jego prace wniosły znaczący postęp do nauki o środowisku glebowym: nie tylko przyczyniły się do oceny skali degradacji chemicznej gleb w strefach wpływu wielu zakładów przemysłowych, ale dały podstawę do opracowania innowacyjnych sposobów ich rekultywacji i zagospodarowania, w tym z wykorzystaniem roślin energetycznych. Do unikalnych należą badania nad oceną wpływu odkrywkowego górnictwa węgla brunatnego na przekształcenia geotechniczne i hydrologiczne gleb oraz ich produktywność na obszarach rolniczych w strefie oddziaływania kopalń.

Badania prof. dr hab. Andrzeja Mocka znalazły uznanie w krajowym środowisku naukowym, czego wyrazem jest najwyższe odznaczenie Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk – Medal Michała Oczapowskiego za „wybitny wkład w rozwój gleboznawstwa i ochrony środowiska przyrodniczego”. Został odznaczony również m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,  Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej,  Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.

Współpraca profesora Andrzeja Mocka z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie i Wydziałem Agrobioinżynierii trwa nieprzerwanie od 1976 roku i obejmuje m in. realizację wspólnych prac badawczych, konsultacje naukowe, organizację konferencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE