Coraz mniejsza rezerwa
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 25 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.
- Notujemy rekordową liczbę zakażeń i zgonów. Przedstawiciele WHO podkreślają, że ta fala koronawirusa może być dłuższa i groźniejsza, niż spodziewaliśmy się wcześniej - powiedział na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: najmłodsi uczniowie podstawówek na zdalnej nauce. Niemal całkowity lockdown
Mateusz Morawiecki przyznał, że w kraju są jeszcze rezerwy sprzętu medycznego potrzebnego do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.
- Ponad 1 tys. wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejny 1 tys. Jest jeszcze wolnych 31 proc. łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas - zaznaczył.
Protesty... przez internet?
Szef Rządu RP odniósł się do sprawy Strajku Kobiet, wywołanego decyzją Trybunału Konstytucyjnego.
- Wg analiz specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego każdego dnia wzrost liczby zakażeń na skutek protestów ulicznych może wynosić 5 tys. Po miesiącu możemy więc mieć o 150 tys. osób zakażonych więcej, niż mielibyśmy, gdyby każdy trzymał się zasad, które określamy - podkreślił. - Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować: protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za dwa tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa - dodał.
Z podobnym apelem wyszedł Adam Niedzielski, minister zdrowia.
- To nie jest czas na kłótnie czy niesnaski. To jest czas na ochronę życia. Zostańmy w domu, aby ograniczyć kontakty i nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się - powiedział szef Resortu Zdrowia.
Pięćset złotych dla nauczycieli
W czwartek przedstawiciele Rządu RP poinformowali o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Jednym z nich jest wprowadzenie nauki zdalnej w klasach 1-4 szkoły podstawowej.
- Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Kolejne obostrzenia dotyczą m.in. galerii handlowych czy branży hotelarskiej. Władze zapowiadają także nowe elementy tarczy antykryzysowej.
- Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże: gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness - zaznaczył premier. - Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy - powiedział Mateusz Morawiecki.