Reklama

Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Prawo jazdy 2018. Nadchodzą duże zmiany! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od czerwca wchodzą w życie nowe przepisy, które nakładają dodatkowe obowiązki na świeżo wyszkolonych kierowców.


Od czerwca 2018 mają wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym, które nakładają na świeżo upieczonych kierowców nowe, dodatkowe obowiązki. Jedną z najważniejszych zmian w nowych regulacjach będzie okres próbny, który ma na celu wzmożoną kontrolę oraz dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma on trwać dwa lata od momentu uzyskania prawa jazdy i będzie dotyczył kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Ustawodawca wziął zatem po lupę osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B.Dodatkowe obowiązkowe szkolenia.


Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć obowiązkowy kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Przedmiot zajęć teoretycznych (organizowanych w wojewódzkich ośrodkach szkolenia kierowców) będzie obejmował między innymi: przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem, natomiast szkolenie praktyczne (odbywające się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, czyli tzw. płycie poślizgowej ODTJ) ma uświadomić kierowcy wszystkie niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Głównym celem zajęć praktycznych jest więc uświadomienie młodemu kierowcy co dzieje się z autem w momencie poślizgu i jak trudno opanować taki pojazd w ekstremalnych warunkach. Szkolenie teoretyczne to wydatek 100 zł, zaś godzinna część praktyczna ma kosztować 200 zł.

Limity prędkości i zielony listek.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy, kierowca będzie zobowiązany odpowiednio oznakować pojazd, który kieruje. Z tyłu i z przodu musi pojawić się słynna nalepka z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h (nawet jeżeli znaki drogowe stanowią inaczej), a poza nim - 80 km/h. Wedle nowych przepisów - na autostradzie i drodze ekspresowej młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 100 km/h. To jeszcze nie koniec... Przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować także w roli zawodowego kierowcy.W razie wykroczeń...

Kierowcom, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem, bądź prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:
- przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata;
- wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu;
- wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie, a już budzą wiele kontrowersji nie tylko w świecie motoryzacyjnym, ale także - po części w ośrodkach OSK. Na oficjalny komentarz lubelskiego WORDu w tej sprawie musimy poczekać do wejścia w życie nowych regulacji prawnych. W nieoficjalnej rozmowie z naszą redakcją - pracownicy WORDu chwalą nowe zapisy ustawy, które według nich przyczynią się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, ale także jakości kształcenia przyszłych kierowców.Zdjęcia: Mateusz Paśkucki


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE