Reklama

Pożegnanie prof. Zyty Gilowskiej

Opublikowano: śr, 13 kwi 2016 17:22
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

Pożegnanie prof. Zyty Gilowskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Świdniku odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Zyty Gilowskiej. Byłą wicepremier i minister finansów żegnały najważniejsze osoby w państwie.

W pogrzebie uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz administracji rządowej, w tym wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk. Nie zabrakło przedstawicieli samorządów i środowisk akademickich, z którymi współpracowała prof. Zyta Gilowska.

Prof. Zyta Gilowska z domu Napolska urodziła się 7 lipca 1949 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Była wybitnym polskim politykiem, ministrem finansów i wiceprezesem Rady Ministrów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego oraz posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV i VI kadencji. Zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej oraz była członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Była ekspertem i jednym z twórców samorządu terytorialnego w Polsce oraz autorką założeń poselskiego projektu ustawy o finansach publicznych.

Uczestniczyła w tzw. wydarzeniach marcowych 1968 roku. W latach 1972-1981 była wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w latach 1996-2000 – profesorem nadzwyczajnym w Europejskim Instytucie Rozwoju Regionalnego i Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego. W 2001 roku została powołana na stanowisko profesora zwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Wykładała na Wydziale Nauk Społecznych oraz była dyrektorem Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL. Była również członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Wydała ponad 250 publikacji naukowych. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureatka wielu nagród m.in. VII edycji plebiscytu Srebrne Usta organizowanego przez Program III Polskiego Radia oraz nagrody „Gazety Polskiej”.

Prezydent Duda odznaczył zmarłą Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE