reklama
reklama

W tych miejscach Orlen uruchomi reaktory atomowe. Jeden blisko Lubelszczyzny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Kancelaria Premiera/Facebook

W tych miejscach Orlen uruchomi reaktory atomowe. Jeden blisko Lubelszczyzny - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Daniela Obajtka | foto Screen - Kancelaria Premiera/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce mają pojawić się pierwsze reaktory typu SMR. Podano ich lokalizacje, a jedna jest w sąsiedztwie Lubelszczyzny.
reklama

Premier Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen ogłosili listę wstepnych miejsc reaktorów SMR w kraju. Na tej liście są :Włocławek, Ostrołęka, Kraków - Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, okolice Warszawy i Tarnobrzeska Strefa Ekonomiczna. Ostatnia z lokalizacji jest w województwie podkarpackim, które sąsiaduje z woj. lubelskim. Na samej Lubelszczyźnie, na chwilę obecną nie ma planów co do budowy takiego reaktora. Ale w tym roku Orlen zamierza podać łącznie 20 miejsc dla takich reaktorów. Małe reaktory SMR mają być szybsze i tańsze w budowie, niż tradycyjne reaktory. Dodatkowo SMR zajmuje tylko 10 procentr miejsca, które zajmuje tradycyjna wersja.

Daniel Obajtek przekazał, że pierwszy reaktor SMR w Polsce miałby powstać na przełomie 2028 i 2029 roku. - Sądzę, że w 2029 roku uruchomimy pierwszy reaktor - dodał.

- Dzisiaj mamy do czynienia z absolutnie przełomowym dniem. Polska potrzebuje czystych i tanich źródeł energii. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom to szybka droga do uzupełnienia naszych zasobów - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Małe reaktory jądrowe są przyszłością energetyki w Polsce.

- Transformacji energetycznej nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Transformacja energetyczna będzie bardzo szybko szła. Ten, kto nie będzie w nią inwestował, zostanie w tyle, nie będzie miał konkurencyjnej gospodarki - dodał Obajtek. 

Premier podkreślił jeszcze, że rocznie dzięki jednemu reaktora SMR będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2.

Poza tym, ambasador USA - Mark Brzezinski ogłosił pomoc przy inwestycji.  Dwie agencje rządowe USA mają zaoferować wsparcie polskiemu projektowi budowy. Jedna deklaruje 3 mld dol., a druga 1 mld dol. na rozwój reaktorów.

- Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki - mówił Mark Brzezinski w trakcie podpisania listów intencyjnych ws. wsparcia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama