Reklama

Pomnik Nieznanego Żołnierza będzie przeniesiony

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Pomnik Nieznanego Żołnierza będzie przeniesiony - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obradujący dziś Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pozytywnie zaopiniował wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie o przeniesienie pomnika Nieznanego Żołnierza z Placu Litewskiego na cmentarz komunalny przy ul. Białej.

   Posiedzenie WKOPWiM rozpoczął wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który powitał wszystkich uczestników spotkania oraz podziękował członkom komitetu za dotychczasową pracę. Następnie wicewojewoda Robert Gmitruczuk wręczył im okolicznościowe listy z podziękowaniami. Było to bowiem ostatnie posiedzenie komitetu w obecnym kształcie, gdyż od 1 sierpnia przechodzi on w struktury Instytutu Pamięci Narodowej.


 
   Podczas środowych obrad zostało rozpatrzonych w sumie 11 wniosków, w tym wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie w sprawie przeniesienia pomnika Nieznanego Żołnierza z Placu Litewskiego. Komitet zaopiniował go pozytywnie, przy 24 głosach za, 1 przeciw i 1 wstrzymującym się. W efekcie pomnik wraz z ziemią z pół bitewnych ma zostać przeniesiony na cmentarz komunalny przy ul. Białej w Lublinie.


   Już wcześniej komitet wyraził opinię, że „pozostawienie dotychczasowej formy pomnika jest nie do przyjęcia dla środowisk niepodległościowych, w tym Armii Krajowej, gdyż odbudowany, po II wojnie światowej, w zmienionej formie pomnik miał upamiętniać przede wszystkim czyn zbrojny formacji związanych z władzą komunistyczną”. Zasugerowano wówczas, że najlepszym rozwiązaniem jest przywrócenie przedwojennej formy pomnika Nieznanego Żołnierza, a jeśli nie będzie to możliwe z braku dokumentacji technicznej i fotograficznej, uniemożliwiającej jego rekonstrukcję, konieczne jest rozpisanie konkursu na nową formę pomnika. WKOPWiM zaproponował też umieszczenie na pomniku następujących napisów: NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ (napis główny) oraz „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”. Te opinie nie uległy zmianie.
 


   Na dzisiejszym posiedzeniu komitet pozytywnie zaopiniował także wnioski m.in. burmistrza Bełżyc w sprawie remontu i zmiany napisu na pomniku upamiętniającym pacyfikację wsi Wierzchowiska Stare, burmistrza Włodawy o zaopiniowanie pomnika 9. Pułku Artylerii Ciężkiej i 5. Pułku Czołgów Średnich na terenie byłej jednostki wojskowej oraz prezydenta Chełma o wyrażenie zgody na montaż tablicy informacyjnej poświęconej pacjentom szpitala pomordowanym przez Niemców w 1940 r.


 
   Członkowie komitetu przychylili się również do próśb o nadanie Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla Artura Łojka, Anny Maksymiuk, Wiesława Panasiuka, Aliny Kukawskiej i Ewy Dorosz.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE