Reklama

Politechnika Lubelska liderem innowacyjności. Wyniki rankingu „Perspektyw”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Politechnika Lubelska liderem innowacyjności. Wyniki rankingu „Perspektyw” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 8 czerwca 2016 r. opublikowane zostały wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016. Wśród 90 sklasyfikowanych uczelni akademickich Politechnika Lubelska zajęła 33 pozycję. Dla uczelni to duży sukces, bo skok aż o 8 miejsc w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji.

Politechnika Lubelska awansowała również w grupie uczelni technicznych. Uczelnia znalazła się na 8 pozycji zestawienia, podczas gdy rok temu zajęła miejsce 11.

Do wszelkiego rodzaju rankingów podchodzimy ostrożnie, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że są one dla wielu osób cenną informacją o uczelni. Wysokie wyniki w tegorocznej edycji oczywiście są powodem do radości, ale chyba bardziej odbieramy je w kategoriach odpowiedzialności i zobowiązania do jeszcze większego wysiłku. Awans Politechniki Lubelskiej jest jak najbardziej zasłużony. Jest to przede wszystkim efekt pracy kreatywnych i zaangażowanych ludzi, którzy chcą się rozwijać i chcą robić coś dobrego dla uczelni - tak sukces komentują władze uczelni.

Ranking wyraźnie wyeksponował mocną stronę uczelni, jaką jest innowacyjność. Politechnika Lubelska jest liderem w opracowaniu i realizacji nowych technologii oraz narzędzi w obszarze badawczo-rozwojowym. Pod względem liczby zgłoszonych wynalazków (85 w 2015 r.) oraz uzyskanych patentów (88 w 2015 r.) i praw ochronnych uczelnia plasuje się w ścisłej czołówce, a biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i patentów na 1 pracownika, PL zajmuje 1. pozycję. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego potencjału i efektywności naukowej.

W ostatnich latach Politechnika wzbogaciła się o sprzęt światowej klasy o wartości blisko 60 mln zł. Zakupiona aparatura służy do prowadzenia innowacyjnej działalności badawczej we współpracy z przedsiębiorcami reprezentującymi różne gałęzie przemysłu.  Jak przekonują władze PL, atutem uczelni są liczne wynalazki, których autorami są zarówno pracownicy uczelni, jak i studenci. Ich rozwiązania były wielokrotnie wyróżniane w krajowych i międzynarodowych konkursach.

Wysoką oceną otrzymała uczelnia w kategorii efektywność naukowa. W ostatnich latach obserwowaliśmy znaczący wzrost rozwoju kadry naukowej. 53 pracowników uczelni uzyskało tytuły i stopnie naukowe. Placówka może się pochwalić dużą liczbą publikacji i cytowań. Na uwagę zasługuje fakt, że uczelnia w 2015 r. zdobyła blisko 68 mln zł na badania i rozwój, pozyskanych ze źródeł zewnętrznych.

Społeczność Politechniki została doceniona również za umiędzynarodowienie. Obecnie na uczelni studiuje ok. 650 cudzoziemców, głównie z Ukrainy. Intensywnie rozwija się wymiana studencka (175 osób wyjechało na studia za granicę, 286 studentów przyjechało). Utworzone zostały 2 specjalności prowadzone w j. angielskim. We współpracy z zagranicznymi uczelniami PL oferuje programy studiów kończące się zdobyciem dwóch dyplomów, z obu uczelni. Dla kandydatów na studia jest to atrakcyjna oferta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE