Reklama

Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę

Opublikowano:
Autor:

Po zielonym liściu klonu poznacie młodego kierowcę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwuletni okres próbny, obowiązkowy kurs doszkalający i limit prędkości to tylko niektóre z przepisów, jakie obowiązywać będą tych, którzy odbiorą prawo jazdy po 4 czerwca. Co jeszcze się zmieni?


     W życie wchodzi nowelizacja przepisów, która najbardziej dotknie młodych kierowców. Zgodnie z zapisami ustawy młody kierowca, który po raz pierwszy zdobędzie prawo jazdy kategorii B będzie podlegał dwuletniemu okresowi próbnemu. Licznik wystartuje w momencie odebrania przez kierowcę dokumentu prawa jazdy.


Kurs doszkalający


     Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu odebrania prawa jazdy młody kierowca musi przejść kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwugodzinne zajęcia teoretyczne obejmą informacje na temat czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczny aspekt kierowania pojazdem. Będą je przeprowadzać wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Natomiast ośrodki doskonalenia techniki jazdy przeprowadzą praktyczne szkolenie. W godzinę kierowcy dowiedzą się o niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków panujących na drodze prędkości. Udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.


Nie za szybko


     Ustawodawca nałożył na młodych kierowców limit prędkości. Przed upływem 8 miesięcy okresu próbnego będą go obowiązywały rygorystyczne ograniczenia prędkości. Kierowca w okresie próbnym nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.


Przez 8 miesięcy kierowca bez pracy


     Przez 8 miesięcy osoba, która odebrała prawo jazdy nie będzie mogła podjąć pracy w zawodzie kierowcy i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu. Przepis ten zamknie więc drogę do zatrudnienia chociażby osobom, które będą chciały podjąć pracę jako dostawca pizzy czy kurier.


Zielony liść


     Młodzi kierowcy będą mogli się poruszać po drogach dopiero wówczas, gdy samochód, którym kierują będzie w specjalny sposób oznakowany. O co chodzi? Kierowca poddany okresowi próbnemu, przez pierwszych osiem miesięcy, będzie musiał mieć naklejoną z przodu i z tyłu białą naklejkę z zielonym liściem klonu.

Gdy w czasie trwania okresu próbnego kierowca popełni dwa wykroczenia ukarane mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, okres próby może zostać wydłużony. Od 4 czerwca wchodzą w życie także przepisy dotyczące punktów karnych u „starych” kierowców. O tym, co ulegnie zmianie, poinformujemy Państwa w oddzielnym artykule.


Źródło: wlukowie.plUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE