Reklama

Reklama

Jest wykonawca koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Ułatwi ona dojazd do Lublina z sąsiednich powiatów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jest wykonawca koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Ułatwi ona dojazd do Lublina z sąsiednich powiatów - Zdjęcie główne

- Mieszkańcy województwa będą mogli szybciej i bardziej komfortowo podróżować, powstaną nowe przystanki i linie kolejowe, a to korzystnie zmieni warunki życia - wyjaśnia Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Lublina i okolicznych powiatów będą mogli łatwiej podróżować koleją dzięki Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrały najkorzystniejszą ofertę opracowania koncepcji LKA.

Reklama

Łatwiejsza i szybsza podróż dla mieszkańców całego województwa

 

- Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają lepszą komunikację dzięki nowoczesnej infrastrukturze kolejowej. Transport kolejowy jako bezpieczny i najbardziej ekologiczny środek podróżowania jest na Lubelszczyźnie bardzo potrzebny i oczekiwany. W całym kraju konsekwentnie rozwijamy i budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

- Cieszę się, ze projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej wchodzi w kolejny etap realizacji. To ogromna szansa dla całej Lubelszczyzny, ale przede wszystkim dla tych mniejszych miejscowości jak np. Janów Lubelski czy Biłgoraj. Oznacza ona równe szanse dla mieszkańców i możliwość rozwoju ekonomicznego - dodaje Michał Moskal, dyrektor gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybrały ofertę w postępowaniu na wykonanie koncepcji, która określi warunki realizacji studium wykonalności LKA. Ustalone będą dane w zakresie marketingowo-ruchowym, ruchowo-eksploatacyjnym, technicznym, finansowym oraz uwarunkowań lokalizacyjnych.

 

- Zmierzamy do powstania LKA. Wybraliśmy już wykonawcę na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Mieszkańcy województwa będą mogli szybciej i bardziej komfortowo podróżować, powstaną nowe przystanki i linie kolejowe, a to korzystnie zmieni warunki życia - wyjaśnia Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wykonawca koncepcji wybrany

 

Wybrano firmę Schuessler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o., która złożyła ofertę na kwotę 650 tys. zł netto. Województwo Lubelskie i PKP PLK pokryją po połowie tej kwoty. Zgodnie z podpisanym w czerwcu porozumieniem z Zarządem Województwa Lubelskiego, PLK zobowiązały się przygotować i przeprowadzić przetarg na wybór wykonawcy koncepcji i nadzorować jej przygotowanie.

 

Koncepcja ma wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do Lublina m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika. Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Dzięki planowanym węzłom przesiadkowym będzie lepsza integracja z innymi środkami transportu. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona będzie elektryfikacja odcinka Lublin - Łuków i budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

 

Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w przyszłym miesiącu. Zgodnie z zapisami umowy wykonawca będzie miał 495 dni na opracowanie koncepcji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE