Reklama

Pesa Dart w Lublinie. Od grudnia nowa jakość w podróżach koleją

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jack

Pesa Dart w Lublinie. Od grudnia nowa jakość w podróżach koleją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę na lubelskim dworcu spółka PKP Intercity zaprezentowała nowy dalekobieżny elektryczny zespół trakcyjny Pesa Dart, który już od grudnia będzie woził pasażerów. Z nowej oferty skorzystają także mieszkańcy naszego regionu.

20 składów Dart zostało wyprodukowanych na zamówienie PKP Intercity przez firmę Pesa Bydgoszcz. Jego prędkość eksploatacyjna to 160 km/h. EZT posiada szereg udogodnień dla pasażerów i drużyny konduktorskiej. Podróżni skorzystają z wygodnych, rozkładanych foteli wyposażonych w gniazdka elektryczne, ergonomicznych stolików czy wysuwanych wieszaków na ubranie. Obsługa pociągu ma z kolei do dyspozycji przestronny przedział konduktorski posiadający... łóżko i prysznic.

Składy Pesa Dart będą obsługiwały trasy na odcinku Lublin/Białystok - Warszawa - Łódź - Wrocław/Katowice - Bielsko - Biała. Pomieszczą one 352 pasażerów na miejscach siedzących. Pociągi kategorii InterCity zestawione z nowych jednostek wyruszą na trasy 13 grudnia. Z uwagi na opóźnienia w dostawach, w połowie grudnia na trasę wyruszy mniej nowoczesnych składów. Ile? Tego nie wiedzą nawet przedstawiciele PKP Intercity.

Wszystko zależy od tego ile Dartów odbierzemy od producenta. Na obecną chwilę trudno wyrokować ile jednostek będziemy mieli do dyspozycji w grudniu - powiedziała nam Beata Czemerajda z Biura Prasowego PKP Intercity.

Według zapewnień Jacka Leonkiewicza, prezesa PKP Intercity w grudniu będą to najprawdopodobniej dwa pociągi dojeżdżające do Lublina. Na więcej możemy liczyć od marcowej korekty rozkładu jazdy.

Chcemy żeby te nowoczesne pociągi odjeżdżały w godzinach atrakcyjnych dla pasażerów. Docelowo wszystkie uruchamiane przez nas połączenia na trasie Warszawa - Lublin będą kategorii IC. Cena za przejazd waha się w granicach 30 - 37 zł. Obowiązują także nasze promocje i zniżki ustawowe - powiedział podczas prezentacji Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

Prezes PKP Intercity przedstawił także założenia nowej oferty na trasie Warszawa - Lublin. Od 13 grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji 11 par pociągów, a czas przejazdu najszybszego połączenia na tej trasie wyniesie 2h 9 min do Warszawy Centralnej. Korzystając ze skomunikowania z szynobusem z/do Lubartowa będzie można pokonać tę trasę w niecałe 3 godziny.

Dalekobieżnym pociągiem przez Lubartów?

W 2017 roku rozpocznie się modernizacja linii kolejowej między Warszawą a Lublinem. Efekty prac wpłyną na skrócenie czasu przejazdu - pociągi pokonają tę trasę w około 90 minut. Zanim to jednak nastąpi czeka nas kilka lat sporych utrudnień w ruchu kolejowym. Skorzystać może na tym nasze miasto Lubartów, przez które przebiega linia kolejowa nr 30 stanowiąca główny korytarz objazdowy dla ruchu towarowego.

Jeśli zarządca infrastruktury zdecyduje się na prowadzenie prac przy dwutorowym zamknięciu linii, konieczne może stać się przetrasowanie pociągów pasażerskich trakcją spalinową przez Lubartów i Łuków. Czy nasze miasta mają szanse na postój handlowy dalekobieżnych pociągów? Tego jeszcze nie wiadomo.

Trwają ustalenia co do formy prowadzenia prac modernizacyjnych. Jeśli zapadną jakieś decyzje wtedy będziemy myśleli nad organizacją ruchu podczas modernizacji - powiedział nam prezes PKP IC.

Pewne jest natomiast skierowanie ruchu towarowego trasą przez Lubartów. Wg założeń PKP PLK trasą tą przejedzie dziennie 20 pociągów towarowych (14 w ciągu dnia i 6 w nocy). Oprócz tego utrzymany zostanie istniejący ruch pasażerski. W ostatnich dniach zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na modernizację linii kolejowej między Łukowem a Parczewem, dzięki czemu za nieco ponad rok trasa będzie już przejezdna na całej długości.

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii na temat nowego pociągu, którego zdjęcia można zobaczyć na portalu Lubartów24.pl. Czy wprowadzenie nowych składów do ruchu będzie Waszym zdaniem skokiem jakościowym w podróżowaniu koleją? Skorzystacie z nowej oferty PKP Intercity? Czekamy na komentarze!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE