Reklama

Państwowe Muzeum na Majdanku jednak zmieni nazwę!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ES

Państwowe Muzeum na Majdanku jednak zmieni nazwę! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że należy zmienić nazwę Państwowego Muzeum na Majdanku.


5 lutego 2018 roku na antenie TVP 3 wojewoda lubelski postulował o zmianę nazwy muzeum na Majdanku i Auschwitz-Birkenau. Swoją wypowiedź argumentował faktem, iż w nazwach muzeów nie znajduje się fraza informująca jednoznacznie o tym, że są to byłe nazistowskie obozy koncentracyjne czy też obozy zagłady. Zapewnił on widzów TVP 3, że w najbliższym czasie wystosuje w tej sprawie pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tezy wojewody poparł także historyk, dr Robert Derewenda.

Na słowa wojewody oraz historyka z KUL zareagowało PMM. W wydanym oświadczeniu można było przeczytać, iż nazwa „Państwowe Muzeum na Majdanku” funkcjonuje od 1944 roku na podstawie Ustawy z dnia 2 lipca 1947 rok o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku.  

 -Sformułowanie „były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny” znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników. O tym, że na Majdanku funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny, mówią zarówno wszystkie wystawy prezentowane w Muzeum, jak i dokumentują to zamieszczone zdjęcia, w tym m.in. wystawa główna „Więźniowie Majdanka” w baraku nr 62 czy ekspozycja „Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość”. Warto podkreślić, że Muzeum prezentuje również odrębną wystawę stałą pt. „Lublin w czasie okupacji niemieckiej” (barak nr 44). – czytaliśmy w oświadczeniu.

Na zarzuty stawiane przez wojewodę i historyka odpowiedziało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wydanym komunikacie można było przeczytać, że wszystkie miejsca upamiętniające zbrodnie nazistowskie powszechnie używają sformułowań takich jak „były niemiecki, nazistowski”, „nazistowskie Niemcy”, „niemieckie obozy”.

Komunikat wydany przez PMM nie przekonał jednak pracowników ministerstwa. W czwartek serwis Onet.pl poinformował, że MKiDN postanowiło wprowadzić zmiany w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku. Nie wiadomo jeszcze jak daleko zajdą zmiany i czy Ministerstwo przychyli się do propozycji lubelskiego wojewody. 
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE