Reklama

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych. Nowotwór czeka na Twoje zaniedbanie!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych. Nowotwór czeka na Twoje zaniedbanie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odpowiednia dieta, zdrowy styl życia i wizyty u lekarza raz na 5 lat to czasem za mało, aby wykryć, co się dzieje z naszym organizmem. Konieczne są badania profilaktyczne, które często ratują życie.

Z roku na rok wzrasta liczba osób chorych na raka. Przyczyną zazwyczaj jest zaniedbanie zdrowia i bagatelizowanie objawów, nawet tych pozornie nieistotnych. Często wizyty u lekarza odkładamy na później - z braku czasu i chęci. Czekanie w kolejce do specjalisty, także nie działa na naszą korzyść. Nowotwór tylko czeka na takie „lekkie” podejście do zdrowia, a co najważniejsze - do życia. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie dopiero na skraju wyczerpania zdecydujemy się na wizytę u lekarza, bo wtedy może być już za późno na jakikolwiek ratunek. Pamiętajmy, że medycyna cały czas się rozwija. Obecnie zdiagnozowanie choroby nowotworowej nie oznacza ostatecznego wyroku. Leczenie przynosi coraz lepsze efekty. Jednak pod jednym bardzo istotnym warunkiem - należy wykonywać regularnie badania profilaktyczne - zależne od naszego wieku. Wcześnie wykryta choroba daje duże szanse na pozytywne efekty leczenia. 

Badania profilaktyczne to nic skomplikowanego - jest to zwykła wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badania podstawowe, np. RTG, USG, badania laboratoryjne czy endoskopowe. Samobadanie się także można zaliczyć do regularnej profilaktyki, ponieważ sami znamy doskonale swoje ciało i najlepiej jesteśmy w stanie określić czy dzieje się z nami coś niepokojącego.

Na przełomie ostatnich lat udało się określić jakich sfer naszego ciała „czepiają” się nowotwory. Te najczęściej występujące to nowotwory: piersi u kobiet, szyjki macicy, prostaty u mężczyzn, jelita grubego. W ostatnim przypadku szczególnie powinny uważać osoby, u których w rodzinie jedna z najbliższych osób zmarła lub chorowała na nowotwór jelita grubego. Nawet choroby naszych dziadków mogą obciążać nas genetycznie.
Dlatego należy systematycznie wykonywać kolonoskopię. Badanie nie zalicza się do przyjemnych jednak warto wiedzieć, że można zdecydować się na znieczulenie - podczas badania nie będziemy odczuwać żadnego dyskomfortu. Pamiętajmy, że takie badanie nie trwa długo, a dzięki niemu możemy wiele zyskać.

Podstawowe badania profilaktyczne, które powinniśmy wykonywać:
- morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu – raz do roku
- pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi oraz ogólne badanie u lekarza internisty – raz do roku
- pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata
- lipidogram, czyli pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów – raz na pięć lat
- USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
- RTG klatki piersiowej (w szczególności osoby palące) – raz na pięć lat
-  jeśli masz wiele znamion, zgłoś się do dermatologa w celu ich kontroli; kontrola stomatologiczna – raz na pół roku.

U kobiet obowiązkiem są regularne wizyty u ginekologa, wykonanie przynajmniej raz w roku badania cytologicznego - najlepiej u zaufanego lekarza, który zna doskonale nasz organizm. Bardzo istotne jest samobadanie piersi – raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu. W przypadku obciążenia rodzinnego chorobami nowotworowymi – od dwudziestego roku życia, co pół roku USG sutków, a co rok mammografia. 

U mężczyzn, oprócz podstawowych badań profilaktycznych, zalecane jest regularne samobadanie jąder. Istotne jest również badanie jąder przez lekarza pod kątem raka jądra - przynajmniej co 3 lata, oraz badanie proktologiczne (w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty). 

Po 50 roku życia w ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego warto również raz do roku wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale. U kobiet trzeba obowiązkowo dodać oznaczenie poziomu hormonów płciowych we krwi – raz na kilka lat, badanie poziomu hormonów tarczycy – co roku.
U mężczyzn po 50-tce wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym - dlatego wizyta u urologa jest obowiązkowa. Należy też wykonać badanie prostaty per rectum i powtarzać je raz na dwa lata. Bardzo istotne jest oznaczenie - przynajmniej raz w roku - antygenu PSA. 

Przykrym podsumowaniem jest informacja, że nasze państwo - w porównaniu z krajami Unii Europejskiej - w temacie profilaktyki i badań wypada dużo gorzej. Nasi sąsiedzi na służbę zdrowia wydają prawie 10% PKB, my o jedną trzecią mniej. Natomiast Polska jest liderem w długości kolejek na planowane zabiegi. Pomimo tak słabej sytuacji w naszym kraju musimy robić wszystko co w naszej mocy, aby dbać o swoje zdrowie i przypominać o tym naszym najbliższym. Nie dajmy się, coraz częściej występującym nowotworom - badajmy się regularnie!
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE