Reklama

Reklama

Opozycja antykomunistyczna będzie mogła dostać świadczenia z ZUS

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Opozycja antykomunistyczna będzie mogła dostać świadczenia z ZUS - Zdjęcie główne

Opozycja komunistyczna będzie mogła dostać świadczenia z ZUS. Przepisy wejdą w życie jutro | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, mogą otrzymać wyrównanie emerytur i rent. Przepisy o świadczeniu wyrównawczym wejdą w życie 15 października.

Reklama

Świadczenie będzie przysługiwać osobie, której emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa od 2,4 tys. zł brutto. Przy ustalaniu tej kwoty bierze się pod uwagę sumę pobieranych emerytur i rent, ale nie wlicza się dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami, np. pielęgnacyjnego.

 

- Podstawą do przyznania wyrównania będzie decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Decyzję należy dołączyć do wniosku o świadczenie wyrównawcze - informuje Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

 

Uprawniony powinien złożyć wniosek w instytucji, która wypłaca mu emeryturę lub rentę. Jeśli osoba uprawniona do wyrównania pobiera zagraniczną emeryturę lub rentę, to do wniosku musi dołączyć jeszcze dokument potwierdzający prawo do tego świadczenia i jego wysokość.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE