Reklama

Ogólnopolskie wyróżnienia dla łukowski harcerzy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do redakcji

Ogólnopolskie wyróżnienia dla łukowski harcerzy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Harcerska pamięć" to konkurs zorganizowany dla wyróżnienia jednostek, które podejmują działania na rzecz polskiego dziedzictwa. Wśród nagrodzonych znaleźli się także harcerze z Łukowa.

Celem wychowawczym Związku Harcerstwa Polskiego jest m.in. budowanie postaw patriotycznych, przypominanie o ważnych wydarzeniach historycznych oraz podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej. By zauważyć i docenić podejmowane działania, zorganizowano konkurs „Harcerska pamięć”. Przedsięwzięcie zainicjowała redakcja miesięcznika „Czuwaj” we współpracy z Główną Kwaterą ZHP i Ministerstwem Obrony Narodowej. Jedną z głównych nagród zdobyła 5. Łukowska Grunwaldzka Drużyna Wędrownicza im. Fryderyka Koziarza. 


Drużyna na co dzień działa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. W jej szeregach znajdują się także uczniowie innych szkół i studenci. Ich praca została doceniona za podejmowane formy aktywności, jakie miały miejsce w ostatnich pięciu latach – samodzielnie i we współpracy z władzami Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Drużynowymi w tym okresie byli kolejno: phm. Michał Mojski (1995 – 1999, 2004 – 2011), pwd. Paulina Jezierska (2011 – 2012), Katarzyna Gałabuda (2012 – 2015), Agnieszka Romańczyk (od 2015). I to ich praca została doceniona. 

Przez ostatnie lata harcerze brali udział w grach miejskich i terenowych o tematyce historycznej. Była więc gra „Na tropie skarbu templariuszy” - o średniowiecznym Łukowie, „Jeden, Sześć. Osiem, Trzy!” - o powstaniu styczniowym czy „Eugeniusz Kwiatkowskim” - o związanym z grodem nad Krzną wybitnym polityku II Rzeczypospolitej. Harcerze pomagali w przygotowaniu wystawy z okazji stulecia harcerstwa w Muzeum Regionalnym, uczestniczyli w zbiórkach publicznych na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Rocha. Byli inicjatorami nadania imienia Fryderyka Koziarza ronda u zbiegu ulic: Przemysłowej, Popiełuszki, Al. Kościuszki. Brali udział w Zlotach Grunwaldzkich i Rajdach „Arsenał”, upamiętniających odbicie z rąk gestapo Jana Bytnara „Rudego”. Organizowali wyprawy szlakami lokalnych bohaterów do rezerwatu Jata. Wystawiali warty honorowe podczas świąt narodowych. Tematyka patriotyczna to stały element ich zbiórek, wyjazdów, akcji. 

Nagrodę z rąk naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy i przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła odebrała obecna drużynowa Agnieszka Romańczyk. Uroczystość odbyła się podczas konferencji instruktorskiej „Polska 2035 – ZHP 2035” 7 listopada w Warszawie.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE