Lublin jest wśród 90 polskich miast, które biorą udział w Ogólnopolskim Badaniu Klimatu Rowerowego prowadzonym przez Polską Unię Mobilności Aktywnej. Ma ono pozwolić na poznanie opinii na temat jakości warunków korzystania z rowerów, polityki rowerowej miast oraz infrastktury rowerowej. Jest też próbą odpowiedzi na pytania: "Czy Twoja miejscowość traktuje ruch rowerowy wystarczająco poważnie?" i "Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości sprawia Ci radość, czy jest raczej źródłem stresów?".
- W badaniu nie liczą się więc kilometry infrastruktury, które mogą powstawać nie tam gdzie potrzeba, ale to czy miasto jest przyjazne rowerzystom - informuje na swojej stronie internetowej Porozumie Rowerowe - Lublin Rowerem, które zachęca do udziału w badaniu.
Wyniki mają dać odpowiedź jak wygląda sytuacja w miastach, dzięki czemu będzie wiadomo co można zmienić i nad czym popracować, żeby poprawić warunki jazdy rowerem. Pytania dotyczą m.in. jak czesto jeździ się rowerem, czy jazda sprawa radość, czy jazda rowerm jest promowana w mieście, czy sygnalizacja świetlna jest dostosowana do ruchu rowerów, czy często dochodzi do kradzieży jednośladów oraz czy ścieżki rowerowe są odśnieżane zimą.
Badanie odbywa się w formie internetowej, anonimowej ankiety i potrwa do końca tego roku. Żeby powstał dokłądnyt raport i analiza, potrzebnych jest minimum 200 wypełnionych ankiet. Wypełnienie ankiety trwa ok. 10 minut i jest ona dostępna na stronie internetowej porozumienierowerowe.pl/BKR.