- W ramach podejmowanych działań, rozbudowywana jest sieć ścieżek rowerowych, aby zapewnić bezpieczne i wygodne trasy dla rowerzystów. Co roku budowane są nowe drogi dla rowerów, następują zmiany w organizacji ruchu pod kątem udogodnień dla ruchu rowerowego, rozwijana i modernizowana jest infrastruktura rowerowa m. in. o dodatkowe parkingi dla rowerów. Dzięki tym działaniom obecnie na terenie miasta jest ponad 197 km tras rowerowych. A dzięki planowanym inwestycjom ta liczba wzrośnie - informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Droga dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej ma powstać jako kontynuacja rozpoczętej w 2024 roku. Planowana jest budowa na odcinku od ul. Przygodnej do posesji al. Warszawska 68a, a na dalszym odcinku wydzielenie pasów rowerowych z jezdni aż do skrzyżowania z ul. Zbożową. Zostanie wykonana docelowa zatoka autobusowa przy ul. Czeremchowej, która zastąpi obecnie funkcjonujące tam rozwiązanie tymczasowe.
Na ten rok zaplanowano też budowę nowych odcinków ścieżek rowerowych w ciągu ulic Wrotkowska, Kryształowa i Sikorskiego. Dodatkowo drogi dla rowerów powstają przy okazji inwestycji drogowych np. Samsonowicza (wzdłuż ul. Diamentowej), Węglarza, Lubelskiego Lipca ‘80 czy Zorza. W niektórych przypadkach wprowadzany jest kontraruch np. na Wallenroda czy Montażowej.
Ogłoszony przetarg na „Budowę drogi dla rowerów wzdłuż al. Warszawskiej w Lublinie, zatoki autobusowej w rejonie ul. Czeremchowej, wyznaczenie pasów rowerowych w jezdni al. Warszawskiej wraz z przebudową i budową infrastruktury” zostanie dofinansowane z projektu z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W ramach tego projektu powstanie także ścieżka przy ul. Abramowickiej. Tam droga dla rowerów o długości ok. 650 m powstanie po stronie prawej na odcinku od ul. P. Michałowskiego do istniejącej drogi dla rowerów w rejonie ul. Sadowej.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie Rowery Miejskie zaczęły pełny sezon
Do tego na etapie przygotowania dokumentacji projektowej są odcinki tras w ulicach: Głęboka, Smoluchowskiego, Roztocze, Orkana, Zwycięska, Kraśnicka, Nałęczowska, Witosa, Podzamcze, Walecznych, Plewińskiego, Sławinkowska. Ich realizacja będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania ze środków unijnych. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 20 km dróg dla rowerów.
Całkowita wartość projektu "Infrastruktura dla niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego w Lublinie" to kwota ponad 19 mln zł, z czego ponad 16 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.
- Celem projektu jest rozwój i wzmocnienie zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez rozbudowę infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego oraz transportu publicznego. Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia indywidualnego ruchu zmotoryzowanego, a w konsekwencji na promocję i zwiększenie ruchu pieszego i rowerowego w centrach miast i ich obszarach funkcjonalnych oraz przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin i tym samym poprawy jakości powietrza i środowiska naturalnego w mieście oraz LOM - dodaje ZDiTM w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.