Reklama

Reklama

Oddali hołd polskim żołnierzom podczas 75. rocznicy Operacji Market Garden

Opublikowano: czw, 26 wrz 2019 10:26
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Oddali hołd polskim żołnierzom podczas 75. rocznicy Operacji Market Garden - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 września delegacja z Województwa Lubelskiego oddała hołd polskim żołnierzom biorącym udział w operacji Market Garden w Holandii. Województwo reprezentowali Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz radny Michał Piotrowicz.

Reklama

Operacja Market Garden to największa operacja powietrzno-desantowa II wojny światowej, której celem było odcięcie wojsk niemieckich znajdujących się w Holandii, opanowanie przepraw mostowych i promowych na dolnym Renie, obejście od północy niemieckich umocnień nadgranicznych i otwarcie aliantom drogi w głąb Niemiec. W działaniach tych wzięła również udział 1 Samodzielna Polska Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego wsławiona chwalebną postawą podczas walk. Warto podkreślić, że Holendrzy od lat wyrażają głęboką wdzięczność dla polskich żołnierzy poległych w operacji Market Garden czego dowodem jest Pomnik na Placu Polskim w Driel wzniesiony na cześć polskiej brygady oraz pomnik gen. Sosabowskiego. Społeczeństwo holenderskie dba również o groby żołnierzy poległych w walkach, w tym liczne groby Polaków. W okolicach Driel i Arnhem wszyscy mieszkańcy znają losy gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy. Historia udziału tej brygady w operacji Market Garden jest bardzo wzruszająca. Mimo iż polska brygada dowodzona przez gen. Sosabowskiego dzielnie walczyła w bitwie o Arnhem, jej wkład w wyzwolenie Holandii został oficjalnie doceniony dopiero po sześćdziesięciu latach. Mieszkańcy Driel, w tym przede wszystkich nieugięta sanitariuszka Cora Baltussen, jako jedyni dostrzegli dramat walki polskich żołnierzy, którzy ponieśli poważne straty w wyniku niesprzyjających okoliczności oraz nieumiejętnego planowania brytyjskich dowódców. W ich oczach polscy spadochroniarze byli prawdziwymi bohaterami i wyzwolicielami. Ostatecznie w 2006 r. Holendrzy przywrócili chwałę generałowi i jego brygadzie poprzez wręczenie najwyższych odznaczeń wojskowych: brygadzie – Orderu Wojskowego Wilhelma i pośmiertnie generałowi Sosabowskiemu – medalu Brązowego Lwa.

W tegorocznej okrągłej rocznicy operacji Market Garden wzięli udział mi.in. następca brytyjskiego tronu Książę Karol oraz holenderska księżna Beatrix, Minister Obrony Narodowej Holandii, wiceminister obrony narodowej RP Paweł Woźny, weterani II wojny światowej, dyplomaci, Komisarz Króla Prowincji Gelderland, delegacja 6 Brygady Powietrznodesantowej, przedstawiciele brytyjskich i amerykańskich sił powietrznych, polscy harcerze, zespół „Promyki Krakowa” oraz wszyscy pragnący oddać hołd żołnierzom poległym w okolicach Arnhem. Podczas oficjalnych uroczystości delegacja z Województwa Lubelskiego złożyła wieniec pod pomnikiem „Surge Polonia” (Powstań Polsko) upamiętniającego udział polskich żołnierzy w bitwie pod Arnhem.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.