Reklama

Reklama

Obcokrajowcy wracają do pracy na lubelszczyźnie. Więcej ubezpieczonych niż przed pandemią

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Obcokrajowcy wracają do pracy na lubelszczyźnie. Więcej ubezpieczonych niż przed pandemią - Zdjęcie główne

Obcokrajowcy wracają do pracy na lubelszczyźnie. Więcej ubezpieczonych niż przed pandemią | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce przybywa zagranicznych pracowników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że pod koniec sierpnia obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie było już więcej niż przed epidemią Covid-19.

Reklama

Na Lubelszczyźnie coraz więcej zagranicznych pracowników

 

Przed wybuchem pandemii koronawirusa ubezpieczenie społeczne w ZUS w województwie lubelskim miało ok. 19 tys. obcokrajowców. Z powodu lockdownu ta liczba spadła o około pół tysiąca - najmniej w porównaniu do innych regionów. Z danych ZUS wynika, że sytuacja zaczęła poprawiać się.

 

- Od czerwca ubezpieczonych w regione bardzo szybko przybywa i to znacznie szybciej niż w skali kraju. Już teraz w rekestrach ZUS w regionie jest o 1700 cudzoziemców więcej niż  w lutym, przed edpiemią. To 9 procentowy wzrost - mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

 

Na koniec sierpnia w rejestrach ZUS w województwie lubelskim było ponad 20,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców. Najwięcej wśród nich jest obywateli Ukrainy – 13,3 tys. osób. Mniej liczni są Białorusini – ponad 5 tys.

 

Niemal dwie trzecie ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a prawie 900 osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów-zleceń. 

 

Sytuacja w Polsce do normy wraca wolniej niż na lubelczyźnie

 

W skali całego kraju ubytek ubezpieczonych był procentowo większy. Iak informuje ZUS - sytuacja wraca teraz do normy, ale nie tak szybko jak w samym województwie lubelskim. Na koniec sierpnia w Polsce było 658 tys. obcokrajowców ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych w ZUS. To o 30 tys. więcej niż w lipcu, choć nadal mniej niż lutym. 

 

- Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wciąż rośnie i na koniec września powinna już przekroczyć poziom z lutego, czyli sprzed pandemii – komentuje ogólnopolskie dane prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. 

 

W całej Polsce na koniec sierpnia ubezpieczenie w ZUS miało 480,9 tys. obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu byli Białorusini (44,1 tys.), na trzecim Gruzini (10,5 tys.).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE