Utworzenie kierunku poprzedzone było licznymi konsultacjami ze środowiskiem społeczno-gospodarczym
– W związku z cyfryzacją oraz informatyzacją produkcji, handlu i usług na rynku pracy w Polsce, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu analizy i syntezy danych. Wykształceni na tym kierunku inżynierowie będą posługiwać się na tyle sprawnie narzędziami programistycznymi i administracyjnymi w zakresie sieci i baz danych, że będą w stanie wytwarzać nowe technologie informatyczne – mówi dr Ewa Łazuka, prodziekan ds. studenckich Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej.
Wolne miejsca na nowo utworzony kierunek
Studia I stopnia na kierunku inżynieria i analiza danych potrwają 3,5 roku. Rekrutacja już trwa. Uczelnia przygotowała 60 miejsc dla kandydatów na studiach stacjonarnych oraz 30 na studiach niestacjonarnych.
Czego nauczą się studencie tego kierunki i gdzie absolwenci będą mogli liczyć na zatrudnienie?
Studenci posiądą wiedzę i umiejętności z zakresu składowania, przetwarzania i analizy danych. Nauczą się użycia aktualnych metod i narzędzi informatycznych, w tym języków programowania, systemów sieci komputerowych. Nie zabraknie również zajęć z metod i narzędzi analizy danych i komputerowych metod wspomagania pracy inżyniera w rozwiązywaniu problemów praktycznych.
Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w firmach zajmujących się analizą danych, przedsiębiorstwach z branży IT oraz o nieinformatycznym profilu działalności, które wykorzystują metody analizy danych oraz technologie informatyczne.