Reklama

Reklama

Nowe przepisy w ZUS. Urząd sam pozyska dane z sanepidu do wypłaty "chorobowego"

Opublikowano: 24 października 2020 06:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay

- Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby objęte kwarantanną lub izolacja domową, ubiegające się o wypłatę świadczenia chorobowego nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał dane automatycznie.

Reklama

W życie wejdą nowe przepisy, które mają ułatwić pozyskiwanie danych do wypłaty chorobowego w trakcie pandemii koronawirusa. Żeby otrzymać pieniądze potrzebna jest decyzja sanepidu o kwarantannie lub izolacji albo zwolnienie lekarskie. Są to dokumenty, które uprawniają do wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego, a także do zasiłku opiekuńczego, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka. Dotąd decyzję sanepidu trzeba było dostarczyć do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 

- Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie też udostępniał te informacje płatnikom składek - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

Osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją, już teraz nie muszą dostarczać decyzji do ZUS lub pracodawcy. ZUS będzie samodzielnie pobierać potrzebne dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (systemu EWP), w którym zapisywane są informacje z sanepidu. Urząd będzie też przekazywał dane o kwarantannie i izolacji pracodawcom. Informacje te będą na ich profilach w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Na ich podstawie płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. Ubezpieczony będzie mógł sprawdzić informację o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu w PUE ZUS.

 

- Pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową powinni jednak nadal pamiętać o powiadomieniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo - przypomina Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.