reklama

Noc Kultury 2018 – najciekawsze propozycje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ignac Tokarczyk I Noc Kultury

Noc Kultury 2018 – najciekawsze propozycje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa co warto się wybrać w trakcie tegorocznej Nocy Kultury? Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych propozycji.

Już jutro rusza w Lublinie Noc Kultury. Hasło tegorocznej edycji brzmi:  „MiastoMomenTy”. W tę jedną, magiczną i niepowtarzalną noc oblicze Lublina zmienia się nie do poznania - przestrzenią miasta rządzi sztuka. W programie znajdziemy kilkaset wydarzeń. Wśród nich m. in. koncerty, spektakle, instalacje oraz pokazy artystyczne. Co warto zobaczyć w nocy z 2 na 3 czerwca? Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych propozycji.

- Podwale: wielka przymiarka
Ulica Podwale przypominać ma o nieistniejącej już ulicy Krawieckiej. Przez całą noc będą tam królować tkaniny, wstążki, futra, ale też maszyny i akcesoria krawieckie. Dzięki instalacji artystycznej „Krawatoskada” zobaczymy „potok” składający się z kilku tysięcy krawatów, zbieranych przez organizatorów od marca. Tajniki handlu na ulicy Krawieckiej poznać będzie można w trakcie spacerów z przewodnikiem – o godzinie 19.00 oraz 21.00 (zbiórka pod Latarnią Pamięci).

- Latające ryby i Antyczne Zęby Kashpirovskiego
Na Placu Rybnym – jak sama nazwa wskazuje – znajdował się kiedyś plac targowy, gdzie sprzedawano ryby złowione w Czechówce. Do tego miejsca nawiązuje tegoroczna instalacja – rybie lampiony o ruchomych elementach. Podniebna ławica będzie „pływać” z Bramy Rybnej w kierunku Placu Rybnego przez całą noc. Na Placu Rybnym wystąpi także litewska grupa „Antyczne Zęby Kashpirovskiego”. Koncerty odbędą się o 21:00, 22:30 i 0:00 na... rusztowaniu budowlanym.

- Cała Niecała
W godzinach 19.00 – 22.00 Niecała zamieni się w retro ulicę, pełną życia. Wśród atrakcji - pokazy mody retro i pilatesu z lat 30., a także nauka tańca i przedwojenny kurs na kartę rowerową. Na środku ulicy będzie się odbywać retro potańcówka.

- Noc Kultury w CSK
Centrum Spotkania Kultur – do północy - będzie strefą lifestylu, streetartu, mody i designu. W czasie targów „East Aend Art” blisko 30 wystawców związanych z tymi dziedzinami pokaże nam swoje produkty. CSK ma także propozycję dla fanów gier – także do północy - będzie trwała Noc Planszówek „Board Mania”. Natomiast na Placu Teatralnym do 3 nad ranem rozmaite dania zaproponują nam „streetfoodowi dokarmiacze”.

- Brama Sensualna, Filary, Szpetuchy
W Bramie Ku Farze nasze zmysły wabić będzie ogród, składający się z aromatycznych ziół, takich jak mięta czy melisa. Natomiast na Placu po Farze zobaczymy „Filary” - czyli artystycznie ułożone kwiaty, pędy i liście. Tutaj będzie też znajdować się instalacja „Szeptuchy” - nawiązująca do ludowych uzdrowicielek z czasów pogańskich.

- Zielona Oaza
Na zmęczonych zwiedzaniem czekać będzie Zielona Oaza stworzona przed Trybunałem Koronnym. Znajdziemy tu hamaki, ławki i leżaki, na których będzie można odpocząć wśród otaczającej roślinności. Z głośników popłynie muzyka odtwarzająca dźwięki natury.

- Strefa Twórczości i Inspiracji
Na Błoniach pod Zamkiem znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji, szczególnie przyjazną dla rodzin z dziećmi. Będą tu się odbywać warsztaty i rozmaite zabawy. Odpoczynek umożliwi specjalna Strefa Relaksu.

- Koncert na dachu
Na dachu Tarasów Zamkowych od godziny 20.00 do północy będą trwały koncerty muzyki klasycznej.  Malowniczy widok na lubelskie Stare Miasto będzie tłem dla występu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, która zagra o godzinie 22:00.

- Warstwy
O godzinie 22.00 schody prowadzące do Zamku Lubelskiego staną się częścią spektakularnego widowiska, wyreżyserowanego przez Leszka Mądzika. Będzie to pokaz premierowy, przygotowany specjalnie na Noc Kultury. Główne role zagrają światło, ciemność i muzyka. Odsłonią one kolejne warstwy, prowadzące to tego, co jest w nas ukryte.

- AuraLava i Opowieści z Niebomorza
Na placu przed dawnym Teatrem Andersena stanie stanie „kosmiczna” kapsuła „AuraLava”. Po wejściu do niej... stracimy nasz cień. Kapsuła daje wrażenie przebywania w przestrzeni znanej z filmów futurystycznych. Na tym samym placu zobaczymy też papierowe ptaki i ryby, które gościły w poprzedniej edycji Nocy Kultury na ulicy Furmańskiej. Tym razem będą one wykorzystane w przedstawieniu teatralnym, złożonym z mikro etiud. Widowisko nosi nazwę „Opowieści z Niebomorza” i będzie można je podziwiać o 21:00, 22:00, 23:00 i 0:00.


Tegoroczna Noc Kultury to już 12 edycja imprezy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązują wejściówki. Zapisy już minęły, ale nieodebrane bilety będą rozdane w Biurze Informacyjnym na Placu Litewskim, 2 czerwca, po godzinie 18:00. Pełny program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE