reklama
reklama

Ten silny lek przeciwbólowy masowo uzależnia i zamienia ludzi w zombie. Już cztery ofiary

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ten silny lek przeciwbólowy masowo uzależnia i zamienia ludzi w zombie. Już cztery ofiary - Zdjęcie główne

Fentanyl dotarł do Polski. Czy w wakacje przypadków jego nadużywania będzie jeszcze więcej? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Centrum e-zdrowia, które monitoruje przepisywanie leków psychotropowych i narkotycznych, w tym opioidów takich jak np. fentanyl, ma ostatnio pełne ręce roboty. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia niektóre recepty mogą być wyłudzane. Jest to problem, bo ten silny lek przeciwbólowy jest coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi.
reklama

Fentanyl to nazwa, która wzbudza coraz większy popłoch wśród rodziców nastoletnich dzieci. Wszystko przez to, że ten silny lek jest coraz popularniejszy wśród młodzieży. Zresztą nie tylko wśród nich, bo po ten opioid sięgają również dorośli. Jak to możliwe, że mają dostęp do specyfiku, który można kupić tylko na receptę? 

Fentanyl na wyciągniecie ręki. Wystarczy teleporada. Ministerstwo Zdrowia: "Dochodzi od wyłudzania recept" 

Fentanyl jest opioidowym lekiem przeciwbólowym stosowanym  w małych dawkach w celu zniesienia bólu podczas krótkich zabiegów chirurgicznych, natomiast w dużych dawkach m.in. jako środek w leczeniu silnych bólów, takich jak np. ból pourazowy, czy ból towarzyszący zawałowi serca. Nieprawidłowo używany fentanyl  może doprowadzić do śmierci. Dodajmy, że działa około 100 razy silniej niż morfina! Główny Inspektor Sanitarny potwierdza, że branie tego leku bez nadzoru może doprowadzić nawet do zatrzymania oddechu,

Osoba po użyciu opioidów ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Poza tym na wąskie źrenice, bradykardię, czyli zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze oraz ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe – wylicza GIS. 

Fentanyl – śmierć w Poznaniu, trzy zgony na Mazowszu, dziesiątki zatruć

Ludzie zażywający ten opioid często nazywani są fentanylowymi zombie, ponieważ nie tylko nie ma z nimi kontaktu, ale tracą również kontrolę nad swoim ciałem. Osoba, która przedawkuje taki lek, może zasnąć tak głęboko, że wyłączy się jej ośrodek oddechowy, co ostatecznie doprowadzi go śmierci. Do tej pory w Polsce po zażyciu tego specyfiku zmarły cztery osoby – jedna pod koniec roku w Poznaniu, trzy w lutym Żurominie (woj. mazowieckie). Poza tym odnotowano 48 objawów zatruć. Dziś wiadomo, że w całej Polsce ludzie coraz częściej poszukują tego niebezpiecznego leku, również na tzw. czarnym rynku. 

Niedawno służby poinformowały, że zamierzają rozprawić się z tym procederem. Na początek rozpoczęto kontrolę i monitorowanie systemu wystawiania recept na leki opioidowe. Jak się okazuje, część recept zostało po prostu wyłudzonych podczas teleporad. 

– Ten system ma dziury, ale takim go zastaliśmy – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas spotkania z dziennikarzami. Dlatego od kilku dni codziennie na biurko szefowej resortu trafia raport dotyczący wystawiania recept na opioidy. Monitoruje to centrum e-zdrowia. 

W przypadku niepokojących wniosków raport będzie trafiał do Komendy Głównej Policji – podkreśliła minister Leszczyna. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już wprowadzenie ograniczeń w wystawienie leków opioidowych. O problemach z wystawianiem recept podczas teleporad już wcześniej mówili lekarze z Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak tłumaczyli, "utracono kontrolę nad tym procederem". 

Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z portalem Prawo.pl stwierdził, że pierwsza wizyta u lekarza powinna być osobista – lub powinna odbyć się w ramach teleporady, ale w formie audio-wideo, a nie wyłącznie rozmowy telefonicznej. 

Opioidy na celowniku policji. "W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych"

W lutym  Żurominie po zażyciu fentanylu zmarły trzy osoby. Pod koniec maja mazowiecka policja poinformowała, że funkcjonariusze z KWP w Radomiu wraz z mundurowymi z Żuromina zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w obrocie tym specyfikiem.

Policjanci zatrzymali w centrum miasta samochód, którym poruszali się mężczyźni. Obaj mieszkańcy Żuromina nie kryli zaskoczenia akcją. Podczas zatrzymania zabezpieczono kilkadziesiąt plastrów przeciwbólowych, z których można pozyskać fentanyl – informuje podinsp. Katarzyna Kucharska z mazowieckiej policji. 

Mężczyźni trafili do aresztu. Grozi im do 12 lat więzienia. 

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy polska policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem. W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych. 

Biuro Prasowe Komendy Głównej poinformowało, że w naszym kraju nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. Nie skonfiskowano również składników wykorzystywanych do jego produkcji.

Fentanyl w Polsce: wyłudzone recepty, kradzieże leku z aptek, przemyt

–  Fentanyl i jego pochodne zabezpieczane przez policję występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań. Najczęściej do nielegalnego obrotu leków zawierających fentanyl i jego pochodne dochodzi poprzez: poświadczenie nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizację przez osoby nieuprawnione, podrabianie recept czy kradzież leków np. z karetki pogotowia, aptek, ośrodków zdrowia. Proszek lub tabletki zawierające fentanyl mogą również pochodzić z przemytu i być następnie wprowadzane do nielegalnego obrotu – wyliczają policjanci. 

Dodajmy, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g tej substancji i jej pochodnych. Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony. Wniosek? Na rynku jest zapewne mnóstwo nielegalnie rozprowadzanego fentanylu, o którym służby nie mają pojęcia. 

Kilka dni temu wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego, w którym zaapelował, by zwrócili szczególną uwagę na problem fentanylu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama