Reklama

Reklama

Naukowcy z UMCS w Lublinie wśród wpływowych ludzi nauki

Opublikowano: pon, 30 lis 2020 15:08
Autor: | Zdjęcie: DSM

Naukowcy z UMCS w Lublinie wśród wpływowych ludzi nauki - Zdjęcie główne

- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie | foto DSM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 pracowników naukowych z UMCS znalazło się w rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Reklama

Ranking TOP 2%
 
Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies. Zawiera on nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia też cały dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów. Całe zestawienie obejmuje blisko 160 tys. naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów.

- Według Profesora Jerzego Duszyńskiego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk – „Lista TOP 2% 2019 jest poważną i wiarygodną próbą zidentyfikowania światowej elity naukowej”. Na podstawie liczby badaczek i badaczy znajdujących się na liście TOP 2%, Profesor J. Duszyński opublikował zestawienie „najmocniejszych” polskich instytucji naukowych. Na 99 sklasyfikowanych w nim jednostek naukowych, największą grupą wpływowych badaczy w naszym kraju może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

Władze Rektorskie poinformowały, że na uczelni działa zmodyfikowany system motywacyjny dla pracowników badawczo-dydaktycznych, którego efektem ma być dalszy wzrost pozycji naukowej UMCS na polskiej i europejskiej mapie uniwersytetów.
 
Pracownicy UMCS w rankingu
 
Wśród naukowców z UMCS na piątej pozycji w dyscyplinie „geografia”(na 12 879 badaczy ) i pierwszej w dyscyplinie „geografia fizyczna” jest prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Z kolei w grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach jest kolejnych pięciu pracowników uczelni, w tym dwóch prorektorów Kolegium Władz Rektorskich obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki (257. pozycja w dyscyplinie „biofizyka”) i prof. Dorota Kołodyńska (586. pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”). W rankingu znalazł się też prof. Patryk Oleszczuk (269. pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”), prof. Jaco Vangronsvelda (455. pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”) i prof. Zbigniew Hubicki (726. pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”). Natomiast w grupie 1000-4000 autorów są:: prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE