Reklama

Reklama

Lublin: Maturzyści poznają UMCS. Zaczęły się Drzwi Otwarte na uczelni [GALERIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zaczęły się tegoroczne Drzwi Otwarte. Dzięki temu maturzyści mogą poznać uczelnię i jej ofertę.

Reklama

Władze uczelni zachęcały do studiów

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął Drzwi Otwarte, aby tegoroczni maturzyści mogli zapoznać się z ofertą uczelni. Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, tegoroczne wydarzenie przyjęło formę hybrydową. W dniu inauguracji Drzwi Otwartych, czyli w poniedziałek (21 marca) odbywały się spotkania stacjonarne na poszczególnych wydziałach i w jednostkach ogólnouczelnianych. Z kolei dla uczestników, którzy nie mogli pojawić się na miejscu, przygotowano webinaria. Będą one odbywały się przez cały tydzień (w dniach 21–25 marca) w przestrzeni wirtualnej.

- Drzwi Otwarte to impreza promocyjna skierowana do młodych ludzi, maturzystów, którzy mają jeszcze wątpliwości. Mam jednak nadzieję, że na dzisiejszym spotkaniu te wątpliwości, co do wyboru kierunku studiów czy co do wyboru uczelni, rozwiejemy. (..) Na 13 wydziałach oferujemy 80 kierunków studiów, a uwzględniając jeszcze specjalizacje na tych kierunkach, daje to 250 możliwości waszego przyszłego wyboru, co do dalszej edukacji skoncentrowanej na przyszłym zawodzie - mówił w trakcie inauguracji, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Rektor wskazał też, że uniwersytet ma na celu nie tylko kształcenie, ale także zapewnienie młodym ludziom możliwości swobodnego wyrażania własnych poglądów i opinii. - Na tym polega życie akademickie, na tym polega funkcjonowanie uniwersytetu. Jeżeli zatem czujecie się wolni, chcecie być wolni również w tym wymiarze, serdecznie zapraszam na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej - powiedział.

Z kolei prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, która zachęciła tegorocznych maturzystów do studiowania na uczelni.

- Studia to nie tylko nauka, to również rozwijanie własnych pasji, zainteresowań. Ku temu służą ogólnoakademickie organizacje, m.in. koła i organizacje studenckie. To także działalność sportowa i artystyczna. (…) Czekamy na was, czekamy na pełnych pasji, ambitnych młodych ludzi, którzy zechcą wstąpić w szeregi studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - mówiła  prof. dr hab. Dorota Kołodyńska.

Co w programie?

W trakcie pierwszego dnia wydarzenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych przewidziano m.in. spotkania z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawiciele OKE przedstawiali moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego, podawali praktyczne wskazówki, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości. Natomiast miłośnicy sportu mogli odwiedzić Centrum Kultury Fizycznej, gdzie przez cały dzień odbywają się rozgrywki Integracyjnego Turnieju o Puchar Rektora UMCS. Z kolei pasjonaci języka angielskiego mogli wziąć udział w finale konkursu językowego "Faces of America”, zorganizowanego na Wydziale Filozofii i Socjologii. W ramach Drzwi Otwartych zaplanowano wycieczki po kampusie w języku polskim i ukraińskim. Do dyspozycji uczestników wydarzenia był specjalnie przygotowany autobus, który umożliwiał przemieszczanie się między wydziałami. Nowością była gra miejska "Poznaj UMCS”, rozegrana na terenie miasteczka akademickiego. Stacjonarna forma objęła również warsztaty edukacyjne prowadzone przez studentów zagranicznych, rozmowy z doradcami zawodowymi oraz psychologami, a także przedstawicielami Biura Spraw Studenckich i programu Santander Universidades, zachęcającymi do udziału w stażach i stypendiach.

W ACKiM Chatka Żaka warto było odwiedzić stoisko Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. Tam przyszli kandydaci na studia mogli zapoznać się z działalnością ZUSS i funkcjonowaniem Uczelni z perspektywy studenta i przy okazji sprawdzić swoje umiejętności w zręcznościowej grze jenga.

- Studiując na UMCS, można działać w organizacjach studenckich. Takie aktywności są świetnym sposobem na samorozwój, poznanie nowych ludzi, poszukiwanie kierunków, w których chcemy się realizować. Możemy znaleźć tu inspirację do wielu ciekawych działań - powiedziała Paulina Jamrozik, wiceprzewodnicząca ZUSS UMCS.

- Warto studiować, żeby poznać siebie. UMCS oferuje w tej kwestii szerokie spectrum możliwości. Wszystko zależy od naszej otwartości i pomysłowości - dodała Dominika Pycka, wiceprzewodnicząca zarządu i przewodnicząca komisji ds. współpracy z organizacjami studenckimi ZUSS.

W formule zdalnej Drzwi Otwarte UMCS 2022 potrwają przez kilka dni. Jeszcze 21 marca na profilu UMCS na platformie Facebook odbędzie się spotkanie online z gościem specjalnym – dr. Dawidem Myśliwcem, twórcą kanału "Naukowy Bełkot”, który opowie o najdziwniejszych sposobach na leczenie ludzi. Dla uczestników spotkania przewidziano konkurs, w którym nagrodami będą książki autorstwa gościa.

Lubelscy uczniowie zainteresowani UMCS

Pierwszy dzień Drzwi Otwartych 2022 cieszył się zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników odwiedzali wybrane wydziały, spacerowali po kampusie i uczestniczyli w warsztatach.

- Uczniowie byli bardzo zainteresowani zwiedzaniem uczelni. Podzieliliśmy się na dwie grupy – jedna pojechała na Wydział Pedagogiki i Psychologii, druga wzięła udział w spotkaniach w obrębie miasteczka akademickiego - relacjonowała nauczycielka z II LO w Lublinie.

- My z kolei wybraliśmy się na warsztaty psychologiczne, później wzięliśmy udział w grze terenowej, a o godz. 12.00 mieliśmy spotkanie z pracownikami Biura Rekrutacji. Myślę, że to dobry pomysł, żeby uczniowie rok przed maturą poznali uczelnię. Tym bardziej że większość z nich zostaje w Lublinie i na pewno ten uniwersytet będą brali pod uwagę w swoich wyborach. A jak teraz zobaczą i się zainteresują, to wzrośnie też motywacja do nauki - przyznała Ewa Dąbrowska, pedagog z 29 LO w Lublinie.

- Od osób studiujących słyszałyśmy, że są tu bardzo fajni i mili wykładowcy. Przede wszystkim interesuje nas Wydział Prawa i Administracji. Chciałybyśmy poznać wykładowców tego wydziału, dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, jak będzie przebiegać rekrutacja i poznać możliwości wymian międzyuczelnianych czy projektów na studiach - powiedziały uczennice Amelia i Julia z 29 LO.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy