reklama
reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej nagrodzeni

Opublikowano:
Autor:

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej nagrodzeni - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNaukowcy z Politechniki Lubelskiej zostali nagrodzeni w trakcie 14. edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.
reklama

Ponad 250 rozwiązań z różnych dziedzin nauki z 20 krajów zaprezentowano w trakcie 14. edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS - największego w Polsce międzynarodowego wydarzenia promującego innowacje i wynalazczość. Tegoroczna edycja odbyła się online w dniach 19-21 października.

Najlepsze wynalazki, po ocenie międzynarodowego jury, nagrodzone zostały medalami, a także pucharami i nagrodami specjalnymi.

reklama

Rozwiązanie naukowców z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej dotyczące układu energoelektronicznego transformatora SN/nN z kinetycznym zasobnikiem energii otrzymało złoty medal. Autorami wynalazku są: dr inż. Dariusz Zieliński, mgr inż. Karol Fatyga, mgr inż. Łukasz Kwaśny oraz mgr inż. Bartłomiej Stefańczak.

- Nasz pomysł jest przełomowy, ponieważ może zastąpić klasyczne transformatory energetyczne stosowane do zasilania domów jednorodzinnych czy zakładów produkcyjnych, rozszerzając ich funkcjonalności o aktywne sterowanie przepływem mocy czy lokalne magazynowanie energii. W skali kraju jest to ponad 100 000 urządzeń - mówi dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

reklama

W wystawie prezentowały swoje osiągnięcia instytuty badawcze, uczelnie, innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie.

- Efektem udziału w takiej wystawie są nie tylko uzyskane medale, lecz przede wszystkim nawiązanie kontaktów biznesowych, które są pierwszym krokiem do komercjalizacji naszych wynalazków. Wystawa jest ważnym forum wymiany doświadczeń między wynalazcami, podmiotami opracowującymi innowacje oraz przedsiębiorstwami poszukującymi nowych rozwiązań w celu ich praktycznego zastosowania - uważa mgr inż. Karol Fatyga z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

reklama

Wynalazcy prezentujący dorobek mieli do wyboru 12 kategorii: od ekologii  i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny, aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama