reklama
reklama

Lublin: Wynalazek naukowców Politechniki Lubelskiej z ochroną patentową. Ma pomóc fotowoltaice

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Wynalazek naukowców Politechniki Lubelskiej z ochroną patentową. Ma pomóc fotowoltaice - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOchronę patentową na produkt komputerowy dostał wynalazek naukowców Politechniki Lubelskiej. Wynalazek ma pomóc rozwiązać problem związany z fotowoltaiką.
reklama

Naukowcy z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej -  dr. inż. Dariusz Zieliński, mgr. inż. Karol Fatyga oraz mgr. inż. Łukasz Kwaśny - mają pomysł na rozwiązanie problemu, który powstaje przy współpracy farmy fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną. Bateria, stanowiąca część systemu farmy fotowoltaicznej, działa z siecią elektroenergetyczną w stanie asymetrii. Asymetria napięć występuje, gdy napięcia w poszczególnych trzech fazach nie są sobie równe. Z reguły jedna faza odpowiada za oświetlenie lub pomieszczenia o niskim poborze, kolejna faza zasila urządzenia o wysokim poborze energii np. pompy ciepła, pralko-suszarki, klimatyzatory itd. i trzecia do podtrzymania pozostałych urządzeń czy też pomieszczeń. 

reklama

- Asymetria staje się tym częstsza, im więcej farm fotowoltaicznych dołączonych jest do sieci. Ze zjawiskiem asymetrii walczy się za pomocą przekształtników o specjalnej konstrukcji. Niestety, te przekształtniki podczas pracy powodują powstawanie prądów pulsujących w magazynie energii, co przyspiesza jego starzenie - mówi dr. inż. Dariusz Zieliński.

Zdaniem badaczy rozwiązaniem jest dodatkowy układ elektroniczny. Ma on moc kilku kilowatów i może zostać dołączony do już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Jego zaletą jest to, że aktywnie tłumi prąd pulsujący, tym samym chroniąc baterię.

reklama

- Z punktu widzenia użytkownika farmy fotowoltaicznej jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ wydłuża się cykl życia magazynu energii, wzrasta jego niezawodność oraz bezpieczeństwo eksploatacji - podkreśla mgr. inż. Karol Fatyga.

Wynalazek jest efektem prac badawczych prowadzonych przez pracowników Politechniki Lubelskiej w zakresie przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama