Reklama

Nauka i biznes – czyli jak to się robi na UMCS

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMCS Lublin

Nauka i biznes – czyli jak to się robi na UMCS - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czasie gdy większość Polaków zażywała wypoczynku podczas długiego majowego weekendu, grupa naukowców z Wydziału Ekonomicznego UMCS, na czele z Dziekanem prof. Zbigniewem Pastuszakiem, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji naukowej Joint International Conference 2016 Management, Knowledge and Learning & Technology, Innovation and Industrial Management w Timisoarze w Rumunii. Konferencja była okazją do zaprezentowania wyników badań oraz wymiany wzajemnych doświadczeń z przedstawicielami środowisk naukowych z ponad 30 krajów z kilku kontynentów.


Sukcesom naukowym towarzyszył również sukces biznesowy. Michał Ratajczak – doktorant Wydziału Ekonomicznego, a zawodowo właściciel firmy AviationConsulting, w ostatnim dniu konferencji – poświęconemu współpracy nauki i biznesu – podpisał porozumienie z firmą Regional Air Suport, największą i najstarszą firmą w Rumunii działającą w obszarze lotnictwa. Porozumienie ma na celu połączenie potencjału obu przedsiębiorstw i wypracowanie wspólnej, bardziej efektywnej i konkurencyjnej oferty skierowanej na rynek Europy środkowo – wschodniej i południowej.

Efektem współpracy będzie m.in. realizacja praktyk i staży studenckich w przedsiębiorstwach z branży lotniczej w obu krajach. Jest to możliwe ponieważ ważnym obszarem funkcjonowania obu przedsiębiorstw jest rynek certyfikowanych szkoleń zawodowych z sektora transport–spedycja-logistyka ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa.

Regional Air Suport dysponuje bogatym zapleczem szkoleniowym na wybrzeżu Morza Czarnego wyposażonym m.in. w symulatory najpopularniejszych statków powietrznych, gdzie osoby pragnące podjąć w przyszłości pracę w charakterze personelu pokładowego mogą w bezpiecznych warunkach przećwiczyć pożar w samolocie lub wodowanie. Z kolei AviationConsulting może służyć pomocą przy tworzeniu przepisów dt. szkoleń z obsługi bezzałogowych statków powietrznych. Jest to możliwe ponieważ w strukturze firmy funkcjonuje Ośrodek Szkolenia Bezzałogowych Statków Powietrznych, a w Rumunii toczy się w tej chwili dyskusja nad prawnym uregulowaniem zastosowań tego rodzaju środka lotniczego.

Co ciekawe, w tej inicjatywie wykorzystany zostanie kapitał intelektualny osób działających w ramach Lubelskiej Szkoły Dronów – inicjatywie części środowiska lotniczego Lubelszczyzny mającej na celu promowanie bezpiecznej i zgodnej z przepisami postawy operatorów bezzałogowców.

Lubelska Szkoła Dronów skupia operatorów, pilotów, konstruktorów BSL oraz inne osoby zawodowo związane z lotnictwem. Czerpiąc z najlepszych, lotniczych tradycji Lubelszczyzny, przygotowuje adeptów do zdania egzaminu państwowego na operatora drona w ramach Ośrodka Szkoleniowego Novelty RPAS Avcon funkcjonującego w strukturze firmy AviationConsulting.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE