18 marca 2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o obronie Ojczyzny. Ustawa wchodzi w życie 23 kwietnia.
Wraca zasadnicza służba wojskowa - będzie dobrowolna
Jednym z głównych celów znowelizowanej ustawy jest zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tysięcy żołnierzy ( 250 tys. zawodowych i 50 tys. WOT). W tej chwili jest 111,5 tys. zawodowych i 32 tys. terytorialsów.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa będzie trwała rok. Po niej będzie można zdecydować, czy zostaje się żołnierzem zawodowym, czy przechodzi się do rezerwy.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa będzie pełniona przez okres do 12 miesięcy.
Pierwsze 28 dni to będzie szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej.
Po tym okresie odbędzie się szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy
Czas trwania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może być skrócony dla osób będących absolwentami szkół ponadpodstawowych:
1) realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji w dziedzinie obronności państwa;
2) pobierających i kończących naukę w oddziale przygotowania wojskowego;
3) realizujących programy edukacyjne związane z obronnością państwa, nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej.
Po ukończeniu szkolenia można będzie złożyć wniosek o wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej, rezerwy aktywnej zawodowej lub do służby zawodowej. Powołanie będzie zależało od aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych Polski
Zobacz również: Trwa kwalifikacja wojskowa
Osoby, które ukończą tylko szkolenie podstawowe ( 28 dni) na ich wniosek zostaną przeniesione do aktywnej rezerwy lub terytorialnej służby wojskowej. Jeśli takiego wniosku nie zgłoszą zostaną w rezerwie pasywnej. Szkolenie można będzie kontynuować
do 3 lat po ukończeniu kursu podstawowego
Wynagrodzenie za służbę przygotowawczą to równowartość najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego ( ok. 4 tys. zł)
Pełną ustawę przeczytasz ( TUTAJ)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.