Reklama

Reklama

Lublin: Trwa kwalifikacja wojskowa. Terytorialsi zachęcają do służby

Opublikowano: sob, 23 kwi 2022 13:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa kwalifikacja wojskowa, do której przystąpiło ponad 14 tys. osób na Lubelszczyźnie. Do służby wojskowej zachęcają m.in. Wojska Obrony Terytorialnej.

Reklama

Od pierwszych dni kwietnia trwa kwalifikacja wojskowa. W województwie lubelskim przystąpiło do niej ponad 14 tys. osób z roczników 2003 oraz 1998-2002, w tym 13,5 tys. to mężczyźni i ok. 500 kobiet.

- Kwalifikacja to dobra sposobność dla młodych osób by rozważyć kierunek życiowego rozwoju i bliżej zapoznać się ze służbą wojskową, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zachęcamy mieszkańców naszego regionu, aby tegoroczna kwalifikacja była ich pierwszym krokiem do wstąpienia w szeregi Terytorialsów - wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych obecni są rekruterzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT.

 

Poza tym, obecnie trwa proces formowania 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który wejdzie w struktury 2 LBOT. Nowy batalion to oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego.

 

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Terytorialsi mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i społeczności. Żołnierze mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą 32 tys. żołnierzy, którzy zarabiają i mogą się szkolić.

 

- Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie - informuje por. Gaborek.

 

Żeby zostać żołnierzem trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy