Budżet Obywatelski to budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. W tegorocznej - VII edycji Budżetu Obywatelskiego głosowało łącznie 18 234 osób, z czego 17 122 przez internet oraz 1 112 za pomocą kart do głosowania w punktach stacjonarnych. Głosowanie trwało od 15 do 28 października. Mieszkańcy mieli do rozdzielenia 12,15 mln zł. Do realizacji wybrano 40 projektów z 82 zgłoszonych. Zrealizowane zostaną projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe.
Jednym z projektów wybranych do realizacji jest ogólnomiejski pt. "Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza - drzewa dla każdej dzielnicy", którego koszt to ok. 1 mln zł i oddano na niego 2238 głosów. Pod względem liczby głosów znalazł się on na drugim miejscu. Więcej głosów oddano tylko na projekt rewitalizacji okolic Zalewu Zemborzckiego, czyli 3729.
CZYTAJ TAKŻE: Miasto Lublin wyremontuje alejki nad Zalewem Zemborzyckim. W ramach Budżetu Obywatelskiego
- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - Lublina. Projekt zakłada zakup i posadzenie drzew na terenie dzielnic Lublina - czytamy w opisie projektu.
Drzewa zostaną posadzone na terenie całego miasta, a konkretne miejsca dzielnicach będą wybierane w uzgodnieniu z Miejskim Architektem Zieleni. W ramach projektu przewidywana jest też ogólnomiejska kampania informacyjno-promocyjna.