Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Pandemia przyspiesza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen/Kancelaria Premiera RP

Mateusz Morawiecki: Pandemia przyspiesza - Zdjęcie główne

- Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili - powiedział Mateusz Morawiecki | foto Screen/Kancelaria Premiera RP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Dziś wirus nie wybucha w ogniskach. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Musimy przerwać rozprzestrzenianie się tego wirusa za wszelką cenę - powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Reklama

Jest inaczej niż w marcu i kwietniu

 

Od soboty objętych strefą czerwoną, czyli obszarem z najbardziej restrykcyjnymi obostrzeniami, znajdą się 152 powiaty, czyli połowa Polski. Są to przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, miasta i duże ośrodki miejskie, w tym 11 miast wojewódzkich - m.in. Lublin.

 

 

- Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce - powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki. - Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od tej sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Dziś wirus nie wybucha w ogniskach. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Musimy przerwać  rozprzestrzenianie się tego wirusa za wszelką cenę - dodał premier RP.

 

Powrót "zostań w domu"

 

W czwartek władze poinformowały o wprowadzeniu nowych, jeszcze bardziej dotkliwych obostrzeń. Strefą czerwoną w woj. lubelskim objęto Lublin oraz Chełm, Zamość i osiem powiatów: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski. Na tych terenach nie można np. organizować wesel, ani korzystać z basenów czy siłowni. Wróciło hasło "zostań w domu". Premier zaapelował, by ludzie przechodzili na pracę zdalną, a wolontariusze zaangażowali się w pomoc osobom starszym.

 

 

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny musi wrócić do nas również teraz: zostań w domu - podkreślił szef Rządu RP. - Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu, a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - apelował podczas telekonferencji premier.

 

Co ze szkołami?

 

Podczas czwartkowej konferencji poinformowano o tym, że wszystkie uczelnie wyższe oraz szkoły ponadpodstawowe przechodzą całkowicie na naukę zdalną, poza zajęciami praktcznymi, których na odległość wykonać się nie da. Przyznał, że zarządzenie zdalnego nauczania w szkołach podstawowych, szczególnie dla klas najmłodszych, to będzie ostateczność.

 

 

- Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych. Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

 

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7705 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 120 osób kraju. Dotychczas w Polsce zdiagnozowano 157 608 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, z czego 3440 osób zmarło.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE