reklama

Marta i Patrycja walczą o każdy oddech

Opublikowano:
Autor:

Marta i Patrycja walczą o każdy oddech - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŁUKÓW U Marty zdiagnozowano mukowiscydozę kiedy była jeszcze niemowlakiem. Miała raptem 3 miesiące. Patrycja zachorowała jako nastolatka.

Marta Paprocka mieszka w Łukowie. Poza mukowiscydozą choruje na cukrzycę i ma problem z nerkami. - Moje życie to ciągła próba sił - mówi. - Im jestem starsza tym jest trudniej - dodaje. Marta od dziecka chciała być samodzielna. Pracowała w sklepie. Aktualnie jest na utrzymaniu rodziny. - Od ponad roku nie pracuję. Mój stan nie pozwala podjąć pracy i moim codziennym problemem jest zastanawianie się, jak sfinansuje kolejne leki - przyznaje. Do tego dochodzą koszty sprzętu rehabilitacyjnego i dojazdu do ośrodków medycznych, głównie Szpitala na ul. Płockiej w Warszawie. 

- Chciałabym móc pobawić się z moim bratankiem Tomkiem bez konieczności odmowy z powodu braku tchu i sił, spędzić czas z rodzeństwem bez rozmowy o bieżących problemach. 

Marzę o spacerze z drugą połówką i normalnej codzienność - mówi Marta.

 Mama małego Krzysia 

Patrycja Dzido pochodzi z Adamowa. Została zdiagnozowana w wieku 17 lat. Wtedy spotkała ją druga - równie wielka tragedia. Śmierć mamy.  

 - Do dziś dźwięczą mi słowa diagnozy: "jest pani śmiertelnie chora" - wspomina. - Na skutek traumy związanej z żałobą, moja choroba położyła mnie na łopatki. Myślałam, że na nic w życiu nie zasługuję - opowiada. Życie napisało na szczęście inny scenariusz. Patrycja sama została mamą. Moment ten nazywa cudem. - Pragnę z całych sił żyć i wspierać synka. Wiem jak ciężka jest tęsknota za mamą. Krzyś ma dopiero 5 miesięcy, a moje płuca są bardzo słabe - opowiada. 

 Wysokie koszty leczenia 

Obu paniom pomaga Fundacja Nieskończone Możliwości. Dla Marty chce zebrać 4 tys. zł, a dla Patrycji 25 tys. zł. W przypadku obu podopiecznych środki zostaną wydane na leczenie i rehabilitację. Miesięczny koszt leków, odżywek, sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego w procesie leczenia i rehabilitacji osoby dorosłej - chorej na mukowiscydozę to od kilkuset do kilku tysięcy złotych. - Wiele z leków i odżywek oraz sprzętu jest nierefundowane lub refundowane w niewystarczającym stopniu - zauważa Marcin Mleczko z Fundacji Nieskończone Możliwości.


Jak można pomóc?

Jeśli któryś z darczyńców chce przekazać darowiznę i wsparcie proszony jest o wpłatę na
nr rachunku bankowego fundacji:
Bank Pekao S.A.
38124014441111001068583607
z dopiskiem "na rzecz Patrycji Dzido" lub "na rzecz Marty Paprockiej".


Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza, że w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. Przyczyną choroby jest mutacja genu odpowiedzialnego m.in. za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Gen choroby umiejscowiony jest (i przenoszony dziedzicznie) w długim ramieniu chromosomu VII. Istnieje wiele odmian genu mukowiscydozy. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym). Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową, objawiającą się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE