Reklama

Reklama

Lublin: Znaki "Uwaga jeże" będą ostrzegać kierowców. Zwierzęta często wędrują przez ulice

Opublikowano: wt, 24 sie 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Znaki "Uwaga jeże" będą ostrzegać kierowców. Zwierzęta często wędrują przez ulice - Zdjęcie główne

Znaki "Uwaga jeże" będą ostrzegać kierowców | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na wybranych ulicach pojawiły się tabliczki zwracające uwagę kierowców na jeże. Mieszkańcy wskazali miejsca częstego występowania jeży przechodzących przez ulice. Teraz są tam ustawiane znaki drogowe "Uwaga jeże".

Reklama

Jeże to ssaki, które przemieszczają się po Lublinie od wiosny do jesieni. Wędrują wśród traw, liści i krzewów oraz po ulicach, co jest dla nich niebezpieczne. Najczęściej można spotkać je w okolicach parków, skwerów, lasów, na osiedlach domów jednorodzinnych i w pobliżu ogrodów działkowych.

- Objęcie opieką jeży to kolejna inicjatywa Miasta, która ma pozytywnie wpłynąć na utrzymanie bioróżnorodności na obszarze Lublina, gdzie spotkać możemy około 100 gatunków zwierząt. Zwrócenie uwagi kierowców na ich obecność poprzez umieszczenie znaków drogowych, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych małych ssaków. Obecna wysoka aktywność jeży wynika z tego, że lato to czas intensywnego żerowania, przygotowujący je do hibernacji. Aby zadbać o populację tych ssaków na terenie Lublina pamiętajmy także, żeby podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielni zachować ostrożność i nie zranić ukrytych zwierząt. Z uwagi na zbliżający się sezon jesienny nie usuwajmy również wszystkich liści i gałęzi. Stanowią one doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy - mówi Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Padł jeden paw z Ogrodu Saskiego

Miasto pod koniec kwietnia wyszło z inicjatywą oznakowania miejsc, w których na ruchliwych ulicach pojawiają się wędrujące jeże. Mieszkańcy zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na miejsca, gdzie te ssaki są szczególnie aktywne i zgłaszanie ich Wydziałowi Ochrony Środowiska. Wskazano kilkadziesiąt lokalizacji. Na tej podstawie pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wytypowali kilkanaście miejsc wymagających oznakowania. Potem, z właściwymi służbami omówiono warunki zmiany organizacji ruchu i opracowano projekty dla kilkunastu lokalizacji. Znak drogowy "Uwaga jeże" uzgodniono z Policją.

Teraz trwa ustawianie znaków w terenie. Po zakończeniu prac znaki będę na ulicach: Janowskiej, Nałkowskich, Krężnickiej, Osmolickiej, Diamentowej, Zemborzyckiej, Dunikowskiego, Wojennej, Roztocze, Glinianej, Kazimierza Wielkiego, Leszczyńskiego, Czechowskiej, Popiełuszki, Wojciechowskiej, Parysa, Lubartowskiej, Wyżynnej, Zbożowej, Willowej, Mickiewicza, Kosmowskiej, Kompozytorów Polskich, Koncertowej i Dożynkowej. Do tej pory zamontowano ich 26, w najbliższych dniach planowane jest postawienie kolejnych 11. Koszt zakupu i montażu znaków to blisko 13 tys. zł.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.