Reklama

Reklama

Lublin: Zasadzą nowe drzewa, krzewy i kwiaty w mieście

Opublikowano: czw, 23 wrz 2021 11:13
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zasadzą nowe drzewa, krzewy i kwiaty w mieście - Zdjęcie główne

Ubiegłoroczne nasadzenia róż okrywowych przy ul. Wodopojnej | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Drzewa rodzime, derenie, irgi, berberysy, kosodrzewiny, tawuły, trzcinniki – łącznie 176 drzew oraz ponad 10,5 tys. krzewów, bylin, traw ozdobnych i róż pojawi się w 17 lokalizacjach Lublina. Miasto przygotowuje się w ten sposób do jesiennych nasadzeń nowej zieleni. Część z nich to realizacja zadań z Zielonego Budżetu 2019 i 2020.

Reklama

- Co roku nasze miasto zyskuje nowe zielone przestrzenie. Dużą popularnością cieszą się aranżacje skwerów na osiedlach oraz przyuliczne szpalery drzew. W ramach tegorocznych nasadzeń pojawią się też żywopłoty i zieleń izolacyjna, czyli naturalne parawany, które tłumią hałas uliczny, zatrzymują podmuchy wiatru oraz są źródłem cienia. Z czasem stają się także cennym siedliskiem ptaków i owadów, a także schronieniem dla mniejszych zwierząt - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Miasto chce chronić tereny zielone [WIDEO]

W Lublinie będzie zasadzonych 176 drzew, 6392 krzewy, 1448 traw i bylin oraz 2701 róż. Z tej puli ponad 2,3 tys. sadzonek krzewów liściastych, iglastych i traw ozdobnych pojawi się na Czechowie przy al. Smorawińskiego oraz ul. Szeligowskiego – tu oprócz krzewów i traw zostanie posadzonych również 13 brzóz pożytecznych. Przy ul. Nowy Świat pojawią się aranżacje roślinne składające się z pięciorników, tawuł, róż oraz traw (trzcinników i kostrzew sinych). Na al. Tysiąclecia obok Zamku Lubelskiego trafi ponad 350 irg błyszczących oraz ponad 500 róż, ul. Biernackiego – 528 śnieguliczek, ul. Herbową – 3 świerki kłujące i 2 jodły kalifornijskie, a na ul. Wodopojną – 282 róże. Na ul. Franczaka Lalka zostanie posadzonych 39 lip drobnolistnych.

Pozostałe nasadzenia, które zamówi Miasto, będą realizowane w ramach Zielonego Budżetu. Część z nich to nasadzenia zieleni przyulicznej, a pozostałe to rewitalizacja lub uzupełnienie skwerów, żywopłotów oraz zieleni ochronnej. Z kolei na ul. Zelwerowicza, na odcinku od ul. Koncertowej do Poligonowej zostanie zasadzony szpaler 47 klonów zwyczajnych uzupełnionych krzewami, bylinami oraz trawami (416 irg, 436 tawuł i 288 trzcinników). W ramach projektu "Zazielenienie Gęsiej”, wzdłuż ulicy Gęsiej do skrzyżowania z ulicą Koralową zostanie posadzonych 6 klonów oraz ponad tysiąc róż i traw ozdobnych. Nasadzenia pojawią się również na ul. Sierpińskiego na Dziesiątej, gdzie na odcinek od ul. Zamenhofa do Świętochowskiego trafi 9 grusz drobnoowocowych, 6 czeremch, 267 tawuł japońskich oraz 456 róż. Przy ul. Zygmunta Augusta zostanie posadzonych 10 lip szerokolistnych, 18 grusz drobnoowocowych, 89 berberysów koreańskich oraz 63 tawuły.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Na Dziesiątej powstanie nowy dom kultury

Zieleń trafi również na ul. Filaretów z projektu zakładającego poprawę walorów "Alei Rzeźb” na tej ulicy. Na odcinku pomiędzy ul. Pana Tadeusza a Rymwida zostanie zasadzonych 21 jabłoni, 101 hortensji oraz 180 porzeczek alpejskich. Trafiły tam też dwie nowe ławki. Urozmaicony zostanie skwer przy placu zabaw na ul. Jastrzębiej – trafi tam 10 kolkwicji chińskich i 171 tawuł japońskich. "Różany Zakątek” pojawi się na ul. Tymiankowej, na miejskiej działce obok przychodni, gdzie zgodnie z założeniami projektu zostaną posadzone 2 klony kuliste otoczone miniaturowymi różami. W ramach kontynuacji nasadzeń na skwerze rekreacyjno-wypoczynkowym w dzielnicy Węglin Południowy w rejonie ul. Szczecińskiej będą wykonane izolacyjne i ozdobne nasadzenia pęcherznic, tawuł i śnieguliczek. Na ul. Marii Curie-Skłodowskiej w ramach projektu "Skłodowska – krok w stronę natury” trafi ponad 800 irg błyszczących.

- Na nową zieleń Miasto prowadzi aktualnie dwa postępowania przetargowe. Wyłonieni w nich wykonawcy będą zobowiązani do realizacji nasadzeń w okresie jesiennym - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.