Reklama

Reklama

Lublin: Miasto chce chronić tereny zielone [WIDEO]

Opublikowano: pon, 30 sie 2021 13:31
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Miasto chce chronić tereny zielone [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wąwóz wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju na Czubach oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego na Rurach dostaną lepszą ochronę. Projekty uchwał w sprawie przystąpienia do zmiany planu, a w drugim przypadku jego uchwalenia, trafią na najbliższą sesję Rady Miasta.

Reklama

Ochronią tereny zielone

- Tereny zielone mają szczególne znaczenie dla komfortu życia w mieście, dlatego konsekwentnie chronimy je w dokumentach planistycznych. W 2012 r. rozpoczęliśmy prace nad planami miejscowymi obejmującymi doliny rzeczne, 4 uchwały zostały już podjęte, 2 kolejne plany są na ukończeniu. Na wrześniową sesję trafią natomiast projekty uchwały pozwalającej na rozpoczęcie prac planistycznych dla terenu obejmującego wąwóz położony na północ od linii kolejowej, w pobliżu Starego Gaju oraz uchwała ustanawiająca mpzp dla wąwozu przy ul. Kazimierza Wielkiego - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Przystąpienie do sporządzania mpzp dla wąwozu przy linii kolejowej na Czubach ma pozwolić objąć ochroną przed zabudową położony w tej okolicy zielony teren. Ma to też być ochrona dla Starego Gaju i jego części –- rezerwatu "Stasin”. Z kolei mpzp dla rejonu ul. Kazimierza Wielkiego zapewni ochronę terenów zielonych w pobliżu dużego osiedla, stanowiących zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin ma być bardziej zielony. Wykonano nasadzenia i uporządkowano zieleń

Obszar w rejonie wąwozu wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju niemal w całości objęty jest ustaleniami obowiązującego planu miejscowego z 2002 r. sporządzonego zgodnie z obowiązującym wówczas Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin z 2000 r. Studium to w analizowanym obszarze przewidywało lokalizację drogi głównej ruchu przyspieszonego, terenów aktywizacji gospodarczej oraz terenów intensywnej urbanizacji. Aspekt przyrodniczy w tym rejonie nie został wtedy ujęty. W podobnym duchu uchwalono obowiązujący do dziś plan miejscowy. Sytuacja prawna zmieniła się w momencie opracowania i uchwalenia nowej edycji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin w 2019 r.

- W dokumencie z 2019 r. ranga terenów przyrodniczych w mieście została podniesiona i uwypuklona. Jako naczelną, nadrzędną zasadę kształtowania polityki przestrzennej miasta przyjęto zasadę integralności, ciągłości, ochrony przed zabudową oraz wzmacniania funkcji przyrodniczych Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Stąd dotychczasowy plan miejscowy, przewidujący lokalizację w ESOCH trasy szybkiego ruchu oraz terenów aktywności gospodarczej i intensywnej urbanizacji stał się nieaktualny, sprzeczny z obecną polityką przestrzenną miasta i tym samym wymagający zmian - mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta. 

W interesie mieszkańców i całego Miasta

Miejsce wskazane do zmiany planu miejscowego położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkaniowych, w tym zrealizowanych osiedli zabudowy wielorodzinnej w dzielnicach Czuby Południowe i Węglin Południowy. Dlatego władze miasta przekonują, że dostosowanie rozwiązań planistycznych do zgodności z ustaleniami obecnie obowiązującego Studium, leży w interesie zarówno okolicznych mieszkańców, jak i całego Miasta. 

Z kolei prace nad zmianą planu dla terenów przy ul. Kazimierza Wielkiego zainicjowała Uchwała z dnia 3 września 2009 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta dla tej części Lublina. Opracowany projekt planu obejmuje obszar o powierzchni blisko 13 ha pomiędzy ulicami: Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów. Obszar jest częścią większego założenia urbanistycznego kształtowanego w tym rejonie - Centrum Usługowo-Rekreacyjnego Zana-Filaretów. Projektowane w sąsiedztwie ronda obiekty usługowe "domykają” przestrzennie kompozycję Centrum, a tereny zielone stanowić będą przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Projekt planu sporządzono w sposób zgodny z obowiązującym Studium z uwzględnieniem istotnych interesów mieszkańców. Utrzymano i wzmocniono funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe oraz zaadaptowano istniejące ogrody działkowe dla potrzeb mieszkańców. Projekt planu trzykrotnie uzgadniano z organami, instytucjami i jednostkami ustawowo do tego uprawnionymi, a następnie wyłożono do publicznego wglądu w maju. Dyskusja publiczna odbyła się również w maju. W terminie składania uwag czyli do 14 czerwca wpłynęło ich 177, w większości popierających rozwiązania przyjęte w projekcie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Rusza kolejna akcja odkomarzania. Zaczną od Parku Bronowice

- Jeszcze w tym roku planujemy również dalsze prace planistyczne w zakresie ochrony terenów zielonych miasta. Przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczyć będą między innymi: fragmentów bulwaru wzdłuż Bystrzycy, terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego, placu Lecha Kaczyńskiego, parku Akademickiego czy parku Kalinowszczyznadodaje Krzysztof Żuk.

Zdecydują radni

Na sesji Rady Miasta Lublin, która planowana jest na 9 września, radni zajmą się również projektami uchwał dotyczących zmian planów dla terenów położonych we wschodniej części miasta, przy ulicach: Chemicznej, Jagiełły, Mełgiewskiej oraz Turystycznej. Projekty zmiany planów we wszystkich wymienionych obszarach wyłożone były do publicznego wglądu w terminie od 29 marca do 20 kwietnia, a dyskusja publiczna odbyła się 15 kwietnia. Na sesji ponownie pojawi się projekt zmiany plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Przeskok. Na czerwcową sesję, do załączonego projektu uchwały zestawienia o sposobie rozpatrzenia uwag zgłoszonych do projektu mpzp nie trafiła jedna, przeanalizowana w trakcie prac nad planem i zbieżna merytorycznie z wieloma innymi, które w zestawieniu się znalazły. W związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Lubelskiego, projekt uchwały musi być na sesji celem ponowienia procedury od momentu przekazania projektu uchwały do Rady Miasta.

Aktualnie Lublin posiada pokrycie planami na poziomie około 54 proc. obszaru miasta.

Konferencja prasowa w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.