Reklama

Reklama

Lublin: Więcej osób chce służyć w szeregach terytorialsów

Opublikowano: pt, 4 mar 2022 14:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej i agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz więcej osób z Lubelszczyzny deklaruje chęć wstąpienia do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do Wojskowych Komend Uzupełnień wpłynęło już ponad 60 wniosków o przyjęcie do służby w 2 LBOT.

Reklama

- W ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym także w Wojskach Obrony Terytorialnej. W WKU w Lublinie nastąpił znaczny wzrost zgłoszeń osób poprzez portal rekrutacyjny, duże nasilenie miało miejsce w dniach 25.02-27.02.2022 r. Od początku tego tygodnia pracownicy WKU odbierają bardzo dużo telefonów od osób chętnych do służby wojskowej, a szczególnie do terytorialnej służby wojskowej. W wyniku weryfikacji, poprzez rozmowy telefoniczne, zdecydowana większość ochotników deklaruje chęć służby wojskowej oraz złożenia wniosku o powołanie - powiedział major Marek Kubicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU w Lublinie.

Rekruterzy 2 LBOT z tzw. mobilnych zespołów rekrutacyjnych też zauważyli wzrost zainteresowania służbą. - Odbieram w ostatnich dniach bardzo dużo telefonów i maili z zapytaniami, jak wygląda służba i jak do nas wstąpić. Ochotnicy nawet przychodzą osobiście na jednostkę i od razu składają wnioski. Wszyscy podkreślają, że chcą się szkolić, chcą być przygotowani, aby bronić swojej rodziny, domu i ojczyzny, jeśli będzie taka potrzeba. Większość przyznaje, już od dawna myśleli o wojsku, ale dopiero wydarzenia na Ukrainie ich zmobilizowały - mówi kpr. Mariola Klimowicz-Dobrowolska, rekruter z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa.

Wszyscy chcący dołączyć do terytorialsów mogą skorzystać z pomocy rekruterów lub złożyć wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Z kolei terminy szkoleń podstawowych w 2 LBOT dla ochotników bez doświadczenia wojskowego, to: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; 17-18.12 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2023). Dla żołnierzy rezerwy przewidziano 4 terminy szkoleń wyrównawczych: 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.

Jednocześnie terytorialsi przypominają, 4 kwietnia rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. - Będzie to dobry czas, aby zdecydować się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Z myślą o kandydatach, przy każdej komisji kwalifikacyjnej rekruterzy 2 LBOT przygotują punkty informacyjne, w których będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje o służbie w WOT - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Kwalifikacja potrwa do 8 lipca i obejmie ok. 300 tys. osób. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy