Zmiany w dowodach osobistych zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 października w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Nowe dowody osobiste są wyposażone w warstwę elektroniczną, która podobnie jak w przypadku paszportów, będzie mieć wizerunek twarzy posiadacza i dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pojawi się też odręczny podpis właściciela i literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.
- Podpis będzie zamieszczany w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia. Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu. Odciski palców nie są pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia oraz od osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. Natomiast jeżeli pobranie odcisków jest tylko czasowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców, ale ważny krócej, bo tylko 12 miesięcy - wyjaśnia
Monika Głazik z buiura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta
Lublin.
Ważność wydawanych dowodów osobistych będzie nastepująca:
10 lat – dla osób od 12. roku życia, 5 lat – dla osób do 12. roku życia, 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.
W związku z wprowadzeniem nowego dowodu osobistego składanie wniosków online będzie możliwe w przypadku dzieci do 12. roku życia, od których odciski palców nie są pobierane. Sam wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. W Urzędzie Miasta Lublin wniosek można złożyć w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14 (stanowiska nr 18, 19, 20 I piętro), ul. Filaretów 44, ul. Kleeberga 12a (stanowisko nr 4), ul. Szaserów 13-15 (stanowisko nr 5), ul. Wolskiej 11, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.45 do 15.15. Dowód wydawany jest bezpłatnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.