Reklama

Reklama

Lublin: W sobotę demonstracja z okazji Dnia Kobiet i w ramach solidarności z Ukrainą

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

Lublin: W sobotę demonstracja z okazji Dnia Kobiet i w ramach solidarności z Ukrainą - Zdjęcie główne

Zeszłoroczna - V Manifa w Lublinie | foto Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez Lublin przejdzie "Manifa", czyli demonstracja organizowana z okazji Dnia Kobiet i jednocześnie jako wyraz wsparcia dla Ukrainy ogarniętej wojną. - Z Lublina mamy bliżej do wschodniej granicy kraju jak do Warszawy, dlatego tym bardziej przejdziemy przez ulice miasta solidarnie z osobami z Ukrainy – z hasłami i symbolami w niebiesko-żółtych barwach - zapowiadają organizatorzy.

Reklama

Co roku w kraju, w tym również w Lublinie, przy okazji Dnia Kobiet odbywają się demontracje - "Manifa". Tegoroczna odbędzie się 12 marca i też przejdzie ulicami Lublina.
 
- Kiedy wybierałyśmy hasło przewodnie tegorocznej Manify - "Feminizm bez granic" - to nawet przez myśl nie przeszło, że nabierze wojennego i uchodźczego kontekstu przez inwazję Rosji na Ukrainę. Z Lublina mamy bliżej do wschodniej granicy kraju jak do Warszawy, dlatego tym bardziej przejdziemy przez ulice miasta solidarnie z osobami z Ukrainy – z hasłami i symbolami w niebiesko-żółtych barwach - zapowiadają organizatorzy, czyli Manifa Lublin, która jest apartyjna, oddolna i niehierarchiczna oraz samofinansowana zgodnie z zasadą non-profit.
 
Poza tym organizatorzy podkreślają, że punktami wyjścia dla hasła przewodniego było powtarzane w ostatnich tygodniach - ani jednej więcej ofiary prawa antyaborcyjnego lub niehumanitarnego traktowania osób uchodźczych na granicy od lata 2021 roku. - Doskonale wiemy, bo obserwujemy i doświadczamy, jak granice kobiet i osób z macicami są systemowo przekraczane. Podobnie dzieje się wobec innych dyskryminowanych grup - uchodźców, LGBTQIA - dodają organizatorzy.
 
Wyjaśniają, że tegoroczna demonstracja ma być symboliczną walką o prawa w dramatycznych warunkach, bo ich zdaniem w czasie konfliktów zbrojnych znacznie pogarsza się sytuacja najsłabszych: dzieci, kobiet i seniorów.
 
 
- Kobiety i osoby z macicami są jeszcze bardziej jak w czasach pokoju narażone na traumę i przemoc seksualną oraz na brak opieki medycznej. W konsekwencji narażone są na niechcianą ciążę - bo z gwałtu, trudny poród czy wręcz śmierć w wyniku połogu. Tym samym chcemy podkreślić, że typowe hasła na rzecz praw reprodukcyjnych i proaborcyjne zdecydowanie aktualizują się w czasie konfliktów zbrojnych - zaznaczają organizatorzy.
 
Manifa zacznie się w południe pod Zamkiem Lubelskim. Uczestnicy przejdą ulicami miasta na Skwer 100-lecia Praw Wyborczych Polek, który znajduje się na rogu ul. Krótkiej i ul. Krakowskie Przedmieście.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy