Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Zemborzyce?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Zemborzyce? - Zdjęcie główne

Wybrane do głosowania projekty z dzielnicy Zemborzyce m.in. dotyczą Zalewu Zemborzyckiego | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Zemborzyce wybrano sześć projektów. Zakładają one m.in. utworzenie siłowni zewnętrznej, kupienie sprzętu dla ratowników, poprawę dróg, zasadzenie drzew, modernizację ośrodka "Marina".

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano sześć projektów z dzielnicy Zemborzyce. Koszt realizacji pierwszego z projektów - "O!Siłka - siłownia z wykorzystaniem zewnętrznych atlasów treningowych z systemem zmiennego obciążenia i aplikacją wirtualnego trenera" to 350 tys. zł. 

- Celem projektu jest stworzenie profesjonalnej siłowni wyposażonej w zewnętrzne atlasy treningowe. Do tej pory treningi z użyciem systemu zmiennego obciążenia mogły być wykonywane jedynie w siłowniach i klubach fitness. My, chcemy stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli bezpłatnie, całodobowo i bez sztucznego oświetlenia dbać o formę - czytamy w opisie projektu.

Urządzenia będą posiadać system regulowanego obciążenia od 2,5 do 220 kg. Siłownia dostosowana będzie także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sprzęt będzie wyposażony w kody QR i aplikację wirtualnego trenera, która pokaże, jak poprawnie z niego korzystać.

Następny projekt to "Niezatapialni", a wykonanie oszacowano na 345 tys. zł. Projekt zakłada zakup samochodu typu pick-up umożliwiającego brodzenie w wodzie o głębokości do 80 cm w zestawie ze skuterem wodnym oraz platformą ratowniczą.

- Z roku na rok Zalew Zemborzycki przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających. Większa liczba turystów, oznacza również wzmożoną pracę dla służb ratowniczych. W chwilach, kiedy każda sekunda się liczy, najważniejszy, oprócz ludzkich umiejętności, jest odpowiednio dobrany, specjalistyczny sprzęt. Niestety żadna ze służb działających w rejonie Zalewu Zemborzyckiego nie posiada odpowiedniego wyposażenia - czytamy w opisie.

Kolejny z pomysłów, który będzie poddany do głowania to "Poprawa infrastruktury w rejonie ulic Janowskiej, Rąblowskiej, Parczewskiej", czego koszt wyceniono na 338 100 zł. Projekt zakłada budowę chodnika od przystanku i przedszkola na ul. Janowskiej do ul. Parczewskiej 2., wykonanie utwardzenia odcinka ul.Rąblowskiej z destruktu asfaltowego, wykonanie utwardzenia drogi dojazdowej do ogródków działkowych Słonecznik od ul. Rąblowskiej. W planach jest też: budowa chodnika łączącego ogródki działkowe Słonecznik ze ścieżką rowerową i chodnikiem na przedłużeniu ul. Rąblowskiej 5 i poprawa oznakowania skrzyżowań Rąblowska/Janowska i Parczewska/Janowska 6. Przy okazji powstanie jeszcze plac zabaw w okolicach przecięcia ścieżek rowerowych i chodników nad Bystrzycą i przedłużeniu ul.Rąblowskiej oraz Wiata rowerowa w okolicach przecięcia ścieżek rowerowych i chodników nad Bystrzycą i przedłużeniu ul.Rąblowskiej. Pojawią się też barierki oddzielające chodnik od ul. Janowskiej w okolicy przedszkola na ul. Janowskiej.

Głosować będzie można również na "Zemborzyce przeciw zanieczyszczeniu powietrza", co ma kosztować 350 tys. zł. Pomysłdoawcy proponują kupienie p i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew.

- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

Kolejny projekt to "Marina centrum sportu i rekreacji" także wyceniony na 350 tys. zł. 

- Pomóż współtworzyć przestrzeń na zaniedbanym obszarze O.W. Marina przy Zalewie Zemborzyckim. Dzięki budowie i modernizacji infrastruktury możemy wspólnie przywrócić Marinie jej pierwotną funkcję: Miejsca wypoczynku i aktywności fizycznej dostępnej dla wszystkich, w szczególności mieszkańców Lublina - czytamy w opisie.

Projekt zakłada: modernizację nabrzeża oraz montaż pomostu zwiększającego dostępność do wody dla małych jednostek pływających i budowę ogólnodostępnej wiaty przystankowej będącej miejscem odpoczynku i schronienia przed deszczem dla pieszych i rowerzystów. Autorzy pomysły proponują jeszcze stworzenie miejsca postojowego wyposażonego w ławki, stojaki rowerowe, śmietniki i stacjonarny grill. Wiata będzie w pobliżu drogi rowerowej. Poza tym w planach jest: umieszczenie na nabrzeżu ławek wraz z koszami na śmieci, doposażenie istniejącego street-work parku w urządzenia do ćwiczeń ze zmiennym obciążeniem, instalacja monitoringu. Obszar inwestycji jest między portem jachtowym, molem marina i drogą rowerową.

Ostatni z projektów to "Oświetlenie ul. Pasiecznej", którego wykonanie oszacowano na 340 200 zł. Ulica Pasieczna to 900-metrowy fragment drogi powiatowej łączącej ul. Krężnicką z drogą krajową Lublin-Kraśnik. Znaczna część drogi ok. 5 km położona jest w Gminie Konopnica i została oświetlona przez Gminę.

- Użytkownicy drogi wjeżdżając, idąc w części miejskiej narażeni są na niebezpieczeństwo spowodowane brakiem oświetlenia i chodnika. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, którymi są nie tylko mieszkańcy dzielnicy ze względu na jej kategorię, oświetlenie jej uważamy za priorytet - czytamy w opisie.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy