Reklama

Reklama

Lublin: Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Przez centrum przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego

Lublin: Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Przez centrum przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych  - Zdjęcie główne

Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Przez centrum przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych | foto Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez centrum miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - 1 marca oddamy cześć bohaterom i upamiętnimy tych, którzy przez ponad pół wieku nazywani byli bandytami i mordercami - zapowiadają organizatorzy.

Reklama

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest świętem państwowym. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w 2010 roku z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Społeczno-Kombatanckiego Stowarzyszenia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - niepodległościowych organizacji kombatanckich w Polsce.
 
Z okazji święta w Polsce organizowane są Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędzie się on też w Lublinie. Marsz zaplanowano na 1 marca i wyruszy z Placu Litewskiego o godzinie 17:30. Po przejściu na Plac Zamkowy uczestnicy Marszu odśpiewają hymn narodowy. Potem zostaną wygłoszone krótkie przemówienia okolicznościowe. Głos zabiorą m.in. kombatanci NSZ i AK. Po przemówieniach odczytany zostanie Apel Pamięci, zostaną złożone wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem Zaporczyków. Całość zakończy się Modlitwą NSZ, która była odmawiana w oddziałach partyzanckich w czasie wojny i po jej zakończeniu.
 
- W marszu co roku biorą udział mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy na święto państwowe 1 marca zjeżdżają się do Lublina z całego województwa. Marsz jest inicjatywą społeczną i organizowaną oddolnie. Organizatorem Marszu jest Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w którego skład wchodzą organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Lubelszczyzny - wyjaśnia Karol Wołek, prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Kazimierza Wielkiego, które angażuje się w organizację Marszu.
 
- 1 marca oddamy cześć bohaterom i upamiętnimy tych, którzy przez ponad pół wieku nazywani byli bandytami i mordercami. Oddamy hołd Żołnierzom Wyklętym! - czytamy na profilu Facebook wydarzenia Marszu.
 
 
Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa oraz wsparcia finansowego wydarzenia. Zbiórka na koszty organizacji prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej "Zrzutka.pl".
 
 
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy