Ponad 80 kierunków do wyborów
W systemie obsługi rekrutacji zaczęła się internetowa rejestracja kandydatów na studia na rok akademicki 2022/2023 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków (studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz ponad 250 specjalności na 13 wydziałach uczelni.
- Z jednej strony UMCS proponuje kandydatom na studia zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie - są to bowiem kierunki o określonej renomie, wzbudzające zaufanie kandydatów na studia - wyjaśnia Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS. - Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta wzbogacana jest o nowe kierunki studiów.
Nowe kierunki
W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 znajdą się nowości.
Jednym z takich kierunków jest Technical Physics (fizyka techniczna). To inżynierskie studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, które pozwalają na zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu współczesnej techniki, praktycznych zastosowań nowoczesnych urządzeń, przydatnych technologii informatycznych oraz zasad działania skomplikowanej aparatury badawczej. Kształcenie na tym kierunku rozwinie umiejętności rozwiązywania podstawowych problemów z pogranicza fizyki i nauk technicznych, gdzie szczególną rolę odgrywa również matematyka. Studenci będą mogli wybierać spośród takich specjalności jak: fizyka medyczna, nowoczesne materiały i techniki medyczne, czy fizyka komputerowa.
Kolejną nowością są Międzynarodowe stosunki gospodarcze, czyli studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Ekonomicznym. Na tym kierunku Student pozna procesy zachodzące w gospodarce światowej i relacje między podmiotami gospodarczymi w skali krajowej i międzynarodowej, metody internacjonalizacji działalności gospodarczej oraz zasady oceny korzyści i kosztów procesów umiędzynarodowienia. Wśród zagadnień poruszanych w trakcie studiów ważne będą te związane z różnymi technikami i narzędziami badawczymi stosowanymi w analizach międzynarodowych, a także z zasadami rozwoju indywidualnej działalności gospodarczej, rachunkowości, analizą finansową, czy rozliczeniami międzynarodowymi. Studenci będą mogli wybierać spośród takich specjalności jak: handel zagraniczny, przedsiębiorstwo na rynku UE, gospodarka i rynki azjatyckie. Zdobytą na tym kierunku wiedzę i doświadczenie absolwent wykorzysta w pracy na stanowisku m.in. specjalisty, analityka oraz managera zarówno w małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych, dużych firmach obecnych na rynku międzynarodowym oraz instytucjach i jednostkach administracyjnych, realizujących różne projekty o zasięgu międzynarodowym.
Kandydaci mogą też wybrać Studia śródziemnomorskie – podróże historyczne – studia I stopnia o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Historii i Archeologii. Kierunek ma na celu przygotowanie pracownika sektora usług turystycznych nakierowanych na tematykę historyczną w oparciu o przekazaną mu interdyscyplinarną wiedzę ogólnouniwersytecką oraz praktyczną z zakresu historii, ekonomii, geografii, marketingu i logistyki. Absolwent studiów uzyska wszechstronną wiedzę z historii krajów basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza kultury, sztuki, dziejów oraz współczesnych trendów rozwoju turystyki, umożliwiającą podejmowanie pracy w sferze turystyki. Poza umiejętnościami ściśle zawodowymi absolwent będzie komunikatywnie władał dwoma językami obcymi, w tym jednym z grupy języków romańskich. Kierunek przygotuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w obszarze turystyki, zdobycia zatrudnienia na rynku turystycznym: w roli pilota wycieczek, przewodnika turystycznego, specjalisty ds. organizacji i obsługi ruchu turystycznego, pracownika biura podróży, rezydenta, a także w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.
Na liście nowych kierunków jest też Ekobiznes – studia I stopnia o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Ekonomicznym. Ukierunkowane są na rozwój kompetencji w zakresie zarządzania instytucjami i przedsiębiorstwami przy jednoczesnym uwzględnieniu dbałości o środowisko naturalne. W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak m.in. etyka biznesu, ekonomia zrównoważonego rozwoju, regulacje prawne ekobiznesu, zarządzanie gospodarką niskoemisyjną, ekologiczna odpowiedzialność przedsiębiorstw czy projektowanie systemów zarządzania. Kierunek ten jest unikatowy w skali kraju, ponieważ stanowi połączenie aspektów ekonomicznych i zarządzania z działaniami prośrodowiskowymi.
Wśród propozycji jest rówież e-Edytorstwo i techniki redakcyjne – studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim prowadzone na Wydziale Filologicznym. Kierunek pozwala na zdobycie wiedzy z zakresu różnych aspektów funkcjonowania mediów i sposobów edytorstwa użytkowego, gatunków mowy w pracy wydawcy i redaktora, a także kierunkowej wiedzy z zakresu językoznawstwa. W programie studiów w ramach zajęć praktycznych znajdują się takie przedmioty, jak m.in. DTP (desktop publishing), Webdesing, e-Typografia czy Fotoedytorstwo. Absolwent będzie przygotowany do pracy w zawodzie np. edytora, korektora, projektanta e-materiałów edukacyjnych czy wydawcy. Będzie mógł znaleźć zatrudnienie zarówno w wydawnictwach, biurach redakcyjno-korektorskich, redakcjach czasopism i gazet, firmach specjalizujących się w obsłudze edytorskiej, e-typografii, fotoedytorstwie czy innych instytucjach prowadzących działalność w zakresie wydawniczym i cyfrowym oraz instytucjach kulturalnych takich jak centra i domy kultury, biblioteki czy księgarnie.
Studia po angielsku
Uczelnia w swojej ofercie ma także kształcenie z językiem wykładowym angielskim. Na kierunki te, oprócz kandydatów z Polski, zgłaszają się też osoby z zagranicy. Na UMCS obecnie kształci się ponad 1 700 obcokrajowców, co stanowi 10% ogólnej liczby wszystkich studentów uczelni. W tegorocznej rekrutacji jest siedem anglojęzycznych kierunków studiów, takich jak: Business Analytics, Data Science, International Relations, IT Cyber Security, Technical Physics, Tourism management oraz Intercultural communication in education and the workplace
- Oprócz ww. kierunków anglojęzycznych proponujemy również specjalności w języku angielskim na: studiach I stopnia – Biologia, specjalność Medical biology, II stopnia – ścieżkę anglojęzyczną na kierunku Graphics, specjalizację na kierunku Chemia spec. Chemia podstawowa i stosowana – Materials chemistry - dodaje Katarzyna Skałecka.
Harmonogram rekrutacji
8 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów
6- 12 lipca – egzaminy wstępne na kierunkach, na których szczegółowe zasady je przewidują
14 lipca – zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia - poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie SOR;
15 - 21 lipca – dostarczanie dokumentów w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie SOR; W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym, lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłasza następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca. Kandydaci mogą nadsyłać wymagane dokumenty za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego. W takim wypadku decyduje data doręczenia dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej.
25 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;
26 - 28 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z listy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.