Reklama

Reklama

Lublin: UMCS uroczyście zainaugurował rok akademicki

Opublikowano: ndz, 24 paź 2021 19:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej po raz siedemdziesiąty siódmy odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego. W ramach niej wręczono nagrody i odbyły się symboliczne immatrykulacje studentów i doktorantów.

Reklama

Ceremonię rozpoczęło przemówienie rektora UMCS, który przypomniał o roli i wartościach, jakim powinna hołdować uczelnia.

- Naszym nadrzędnym celem, jako reprezentantów tej niezwykłej wspólnoty, jest bezwzględne dążenie do prawdy. Zgodzę się z Karlem Jaspersem, że misja uniwersytetu w dążeniu do prawdy realizuje się w trzech zadaniach: badaniach, nauczaniu i wychowaniu, które stanowić powinny nierozerwalną całość - mówił prof. Radosław Dobrowolski.

Rektor zaprezentował również sukcesy uczelni osiągnięte w minionym roku akademickim, przedstawił wyniki rekrutacyjne oraz przywitał nowych członków społeczności akademickiej.

Z kolei dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. uczelni poinformował o nagrodach i odznaczeniach państwowych. Zgodnie z postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Edukacji i Nauki, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został prof. Jerzy Libera, Srebrnym Krzyżem Zasługi – dr Konrad Czernichowski, prof. Mariusz Gagoś, prof. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska, prof. Barbara Niścior i prof. Jakub Nowak, zaś Brązowym Krzyżem Zasługi – prof. Małgorzata Adamik-Szysiak, dr Kamil Fil, dr Wojciech Maguś, prof. Ewa Nowak-Teter i dr Elżbieta Pawlak-Hejno.

Do tego, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalami za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 78 pracowników uniwersytetu, Medalem Złotym - 27, Medalem Srebrnym - 33, zaś Medalem Brązowym – 18. Minister Edukacji i Nauki odznaczył także Medalem Komisji Edukacji Narodowej 31 pracowników UMCS.

Corocznie Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana przyznaje, ufundowaną przez uczelnię, Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. W tym roku laureatką tego prestiżowego wyróżnienia została Katarzyna Woniak za książkę pt. Zwangswelten. Emotions- und Alltagsgeschichte polnischer "Zivilarbeiter' in Berlin 1939-1945. Podczas uroczystości wręczono także dyplom i medal najlepszemu absolwentowi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, które otrzymała Aleksandra Nowosad z Wydziału Humanistycznego.

Uroczystości towarzyszyły immatrykulacje studentów i doktorantów, przemówienia przedstawiciela Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS Maciej Cieciory i reprezentanta Samorządu Doktorantów UMCS Jerzego Norkowskiego, a zwieńczył ją wykład inauguracyjny zatytułowany "Dla kogo archeologia?”, wygłoszony przez prof. Andrzeja Kokowskiego z Wydziału Historii i Archeologii UMCS.

Z powodu trudnej sytuacji epidemicznej i ograniczenia liczby uczestników, uroczystość miała charakter hybrydowy. Można było śledzić relację z wydarzenia transmitowaną także online.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy