Reklama

Reklama

Lublin: Ukraińcy stoją w kolejkach po numery PESEL. Ratusz wprowadza wcześniejsze zapisy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Ukraińcy stoją w kolejkach po numery PESEL. Ratusz wprowadza wcześniejsze zapisy - Zdjęcie główne

Ukraińcy stoją w kolejkach po numery PESEL. Ratusz wprowadza wcześniejsze zapisy | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miasta Lublin będzie prowadził zapisy w zakresie nadawania numeru PESEL oraz profilu zaufanego dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Reklama

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, do Polski w tym do Lublina przybywa wielu obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia. Miasto włączyło się w pomoc dla nich. W środę (16 marca) w Lublinie ruszył proces nadawania numeru PESEL uchodźcom.
 
- Wczorajsze oraz dzisiejsze doświadczenia pokazały, że ograniczenia sprzętowe, czyli za mała liczba skanerów do linii papilarnych, których do tej pory nie otrzymaliśmy od rządu, znacząco wpływają na prowadzoną obsługę na uruchomionych stanowiskach do nadawania numeru PESEL. Cały czas czekamy na obiecaną dostawę tego rodzaju urządzeń. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 30 takich skanerów, nie otrzymaliśmy jeszcze ani jednego. Wykorzystujemy zatem sprzęt, który dotychczas służył do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych, a który byliśmy w stanie przesunąć z innych stanowisk zajmujących się zadaniami z zakresu ewidencji ludności. Jest on jednak niewystarczający mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin oraz pełnomocnik prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
 
Dlatego od piątku (18 marca) zostaną wprowadzone zmiany, żeby usprawnić obsługę. Ma ono obowiązyć do momentu otrzymania oczekiwanego sprzętu od rządu. Jako rozwiązanie tymczasowe będą wprowadzone zapisy, a z początkiem następnego tygodnia obsługa ma koncentrować w trzech lokalizacjach. - Mamy nadzieję, że przyjęte rozwiązanie usprawni obsługę, zminimalizuje kolejki, a przede wszystkim da gwarancję załatwienia formalności w ustalonym terminie - dodaje Andrzej Wojewódzki.
 
Zapisy będą prowadzone w: Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88,  BOM przy ul. Wieniawskiej 14, BOM przy ul. Filaretów 44. W tych punktach zostaną wyodrębnione oddzielne stanowiska, dedykowane tylko czynnościom związanym z zapisami. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach. Zapisy będą prowadzone na konkretny dzień i godzinę. Poza terminem wskazana zostanie również lokalizacja, w której dopełnione zostaną formalności związane z nadaniem numeru PESEL. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia nie są pobierane linie papilarne, stąd nie nie muszą one przychodzić osobiście do punktu obsługi.
 
 
Ratusz informuje też, że od poniedziałku (21 marca) przyjmowanie wniosków o nadawanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy będzie się odbywało w trzech miejscach: Centrum Obsługi Obywateli Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 oraz w  dwóch BOM-ach przy ul. Wieniawskiej 14 oraz Filaretów 44. W piątek (18 marca) czynne będą wszystkie dotychczas uruchomione lokalizacje. Jednak w pierwszej kolejności zostaną w nich przyjęte osoby, których obsługa nie była możliwa 17 marca, o czym te osoby zostały poinformowane. Obsługa klientów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7.45-15.15. W obsługę obywateli Ukrainy zaangażowani są wolontariusze oraz pracownicy posługujący się językiem ukraińskim.

Tylko w środę (16 marca) w 6 uruchomionych lokalizacjach obsłużono łącznie 274 osoby.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy