Reklama

Reklama

Lublin: Uczniowie wracają do szkoły "Vetterów". Remont zakończony

Opublikowano: śr, 22 gru 2021 16:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do wyremontowanego gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów wrócą uczniowie. W tej zabytkowej szkole zakończyła się generalna przebudowa, którą potwierdziły końcowe odbiory. Obecnie trwa sprzątanie i meblowanie sal oraz pracowni.

Reklama

- Już wkrótce w pięknym, wyremontowanym gmachu szkoły przy ulicy Bernardyńskiej znów zabrzmi szkolny dzwonek. W grudniu zakończyliśmy generalną przebudowę placówki, która odegrała znaczącą rolę w rozwoju edukacji ekonomicznej w całym regionie i jest ważnym punktem na historycznej mapie Lublina. Sam budynek, jak to wielokrotnie podkreślaliśmy, jest też wyjątkową ozdobą całej dzielnicy. Tym bardziej efekty zakończonych prac budowlanych dają ogromną satysfakcję i bardzo cieszą. Dziękuję wszystkim osobom, które przywróciły dawny blask tej placówce. Życzę wszystkim uczniom oraz całej społeczności szkolnej, by z radością korzystali z odrestaurowanego obiektu i z nową energią zapisywali kolejne karty historii tej szkoły - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W pierwszej kolejności, czyli 10 stycznia, do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej wrócą nastarsi uczniowie, których czekają egzaminy, a potem - 14 stycznia, pozostałe roczniki. Dla klas pierwszych i drugich będzie to pierwsze spotkanie z budynkiem szkoły przy ul. Bernardyńskiej.

W ramach remontu odświeżono elewację budynku na zewnątrz, wewnątrz jest teraz jasna kolorystyka ścian, dębowe parkiety i klasyczna stolarką drzwiowa. Zabytkowe, kute balustrady odświeżono, a kolumny oraz portale zostały poddane gruntownej renowacji.

Przebudowa odbywała się pod opieką konserwatora zabytków, bo od 1978 roku budynek jest w rejestrze zabytków. To gmach z lat 1906-1907, zbudowany z czerwonej cegły. O kształcie litery "U”, od strony ul. Bernardyńskiej pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi przebudowane poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu szkoła stanowi szereg połączonych schodami poziomów o łącznej kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3.

Na całość wykonanych w obiekcie robót złożyły się m.in. wymiana całej konstrukcji i pokrycia dachu, ocieplenie i generalna przebudowa poddasza, wymiana zniszczonych stropów w części budynku, pełna wymiana tynków, nowy węzeł cieplny, montaż nowych instalacji (elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodnej i kanalizacyjnej, wentylacji, teletechnicznej), gruntowny remont sal lekcyjnych, pracowni, łazienek, dróg komunikacyjnych, a także wymiana podłóg oraz stolarki drzwiowej. Ponadto została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki i ubytków elewacja budynku. Całość obiektu dostosowano do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Po przebudowie gmach został przystosowany dla młodzieży z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Sala gimnastyczna z poziomu niskiego parteru zmieniła swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy