Reklama

Reklama

Lublin: Szkoła Podstawowa nr 19 zostanie zlikwidowana. Wiemy dlaczego i co stanie się z uczniami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Szkoła Podstawowa nr 19 zostanie zlikwidowana. Wiemy dlaczego i co stanie się z uczniami - Zdjęcie główne

Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją miejskich radnych Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie ma zostać zlikwidowana. Obok szkoły znajduje się jedno z liczniejszych w mieście, liceum, w którym brakuje miejsca. Dzięki likwidacji podstawówki, szkoła zyska sale.

Reklama

Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie "zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie". Szkoła znajdująca się przy ul. Szkolnej - tuż obok IV Liceum Ogólnokształcącego, ma być zlikwidowana z 31 sierpnia przyszłego roku. Obie szkoły usytuowane są w tej samej bryle budynku i mają odrębne wejścia. 

Szkoła podstawowa ma być zlikwidowana, by sąsiednie liceum, które jest jednym z liczniejszych w Lublinie miało więcej miejsca. W SP nr 19 uczy się aktualnie 179 uczniów, a w IV LO - 741. W liceum brakuje miejsca, więc szkoła już korzysta z pracowni lekcyjnych w SP 19. Zajęcia odbywają się tam w 8 salach lekcyjnych i sali gimnastycznej oraz na boisku sportowym "Orlik”.

- Pomimo tych zabiegów, zajęcia lekcyjne w IV LO prowadzone są w godz. 8.00 - 17.40, co jest dużym utrudnieniem ze względu na wysoki odsetek uczniów dojeżdżających spoza granic miasta - czytamy w uchwale. - W wyniku likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 mienie szkoły zostanie przekazane na rzecz IV LO, co przyczyni się do poprawy warunków lokalowych i jest szczególnie ważne w perspektywie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zwiększonej liczby uczniów (półtora rocznika).

Zgodnie z uchwałą dzieci z podstawówki miałyby trafić do pobliskiej Szkoły Podstawowej na 25 im. Władysława Broniewskiego przy ul. Sierocej, która jest równie niewielka jak SP 19, jeśli chodzi o liczbę uczniów. Budynek SP 25 posiada 16 sal lekcyjnych, salę komputerową, salę gimnastyczną, salę do gimnastyki korekcyjnej, salę sportową do zajęć pozalekcyjnych, świetlicę, bibliotekę, gabinet pedagoga, gabinet pielęgniarki, gabinet stomatologa, stołówkę, kuchnię, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjno – gospodarcze, szatnie.

- Powyższy opis wskazuje, że baza szkoły umożliwia usytuowanie w niej dodatkowo uczniów likwidowanej SP 19 oraz uczniów z kolejnych roczników zamieszkałych w obwodach obu szkół, dlatego też planowana jest likwidacja SP 19 przy zapewnieniu jej uczniom możliwości kontynuowania nauki w SP 25 - czytamy w uchwale.

Głosowanie nad uchwałą odbyło sie w trakcie czwartkowej (16 grudnia) sesji. Do SP nr 19 odniósł się Mariusz Banach - zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania. 

- Klasy w całości będą przechodziły ze swoimi nauczycielami. Dla tych dzieci zmieni się tylko budynek  mówił Mariusz Banach.

- Nie, nie jesteśmy w pierwszej trójce, oczywiście. Ale wyjątkowa szkoła to niekoniecznie wyjątkowe wyniki. To praca wychowawcza, to praca dydaktyczna, to cała atmosfera. Nie ma możliwości, by coś, co nazywacie państwo tradycją, przenieść jak kwiatek z doniczki do doniczki. Jeżeli odejdzie część dzieci, a ja nie będę wróżył z fusów, ile, to tej tradycji po prostu nie będzie - stwierdził obecny na sesji, przedstawiciel rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19.

Uchwałę o likwidacji przyjęto 19 głosami. Teraz zaoopinuje ją kurator oświaty. W przypadku negatywnej opinii, sprawa trafi do ministra edukacji i nauki. Natomiast pozytywna opinia będzie oznaczać likwidację.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy