reklama
reklama

Lublin: Uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem i tablicą oraz odprawiono mszę.
reklama

Obchody zaczęły się dźwiękiem syren i odegraniem hymnu państwowego o godz. 17.00, czyli w tzw. godzinie "W”. Złożono kwiaty i zapalono znicze na Pomniku Nieznanego Żołnierza, a pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczyka ps. "Kazimierz”, współautora planu akcji "Burza” złożono wieńce ku pamięci powstańca. 

- Po 1795 dniach i czarnych nocach wybuchło długo wyczekiwane Powstanie Warszawskie - zryw, który miał być zwieńczeniem akcji „Burza”. Pamiętamy zarówno bohaterskich powstańców, którzy z bronią w ręku wystąpili przeciwko niemieckiemu, hitlerowskiemu najeźdźcy, ale wspominamy też ofiary cywilne, starców, kobiety i dzieci, którzy mordowani byli zbrodniczo w pierwszych dniach powstania. W naszych sercach brzmi wciąż tragiczny rozkaz Hitlera – zniszczyć, zrównać z ziemią Warszawę, by nigdy nie powstała. Ale ona  powstała i daje nam  świadectwo tego, że nawet największe marzenia mogą się ziścić - mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski - Dziękuję Państwu za tę wyjątkową chwilę uczczenia polskich bohaterów. Ci ludzie starali się, aby przed nadchodząca armią sowiecką być gospodarzami na polskiej ojczystej ziemi. Z tego miejsca uczcijmy tych wszystkich żołnierzy, powstańców, osoby cywilne, którzy oddali życie.

- Na ogromną dysproporcję w wyzbrojeniu oraz trzymanie ofensywy sowieckiej, powstańcy stanęli przed niewykonalnym. Mimo to wierni żołnierskiej przysiędze podjęli walkę. Wykonali swój obowiązek najlepiej - jak pozwoliły  na to ówczesne warunki i możliwości militarne. Powstanie nie osiągnęło zamierzonych celów politycznych i militarnych, było jednak ważnym aktem patriotycznym i moralnym. Było wyrazem i świadectwem obrony największych wartości, wolności ojczyzny i godności polskiego narodu - mówił mjr Bogdan Walas, żołnierz Armii Krajowej, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Lublinie

Po oficjalnych uroczystościach na Placu Litewskim odprawiono mszę św. w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników akcji "Burza” poległych, zmarłych i żyjących. Wszytskie obchody odbyły się w niedzielę (1 sierpnia).

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było wsytąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza”. Było połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie w ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły walkę, która skończyła się ich kapitulacją. W trakcie walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału, ciężkich warunków bytowych i masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Z kolei Akcja "Burza” w Okręgu Lublin AK była częścią akcji wojskowej zorganizowanej i podjętej przez oddziały AK przeciw wojskom niemieckim, pod koniec okupacji niemieckiej i bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Akcjaw Okręgu Lublin AK była prowadzona od 20 do 29 lipca 1944. Partyzanci atakowali wycofujące się jednostki niemieckie na całej długości szlaków komunikacyjnych przebiegających przez Lubelszczyznę. W kilkunastu przypadkach bronili pacyfikowanych przez hitlerowców miejscowości i uratowali dworzec kolejowy w Lublinie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama