Lubelskie obchody rocznicy powstania warszawskiego

wiadomosci Dźwięki syren oraz odegranie hymnu narodowego na Placu Litewskim o godzinie „W”. Tak rozpoczęły się obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.

KWP Lublin

Opublikowano: 2 sierpnia 2020 14:08 | Aktualizacja: 2 sierpnia 2020 14:08

Minęło 76 lat od największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Heroicznego zrywu dokonali mieszkańcy Warszawy, a ich sprzeciw, wobec okupacji niemieckiej, odbił się echem na całym świecie. Wspomnienia minionych wydarzeń, tych którzy przeżyli, są dowodem na to, jak ogromna siła i determinacja drzemie w nas, gdy trzeba walczyć o największe wartości. Powstańcy ‘44 zacięcie walczyli o wolność i godność swoją oraz innych ludzi.

W tym szczególnym dniu, 76. Rocznicy Powstania Warszawskiego, oddaliśmy hołd tym, którzy przelali krew za siebie i za nas. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 17:00 na placu Litewskim  od włączenia syren. Przypominają one godzinę "W". Później  orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy.

Przedstawiciele władz i mieszkańcy miasta złożyli wieńce i zapalili znicze na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim. W uroczystości Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusz Chmielowiec.

Następnie w kościele garnizonowym odbyła się msza św. w intencji powstańców warszawskich i uczestników akcji "Burza". Na zakończenie uroczystości odbył się koncert plenerowy pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych, w wykonaniu lubelskiej orkiestry wojskowej.

Organizatorami lubelskich uroczyści 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego byli Prezydent Miasta Lublin, Wojewoda Lubelski, marszałek Województwa Lubelskiego, Dyrektor IPN Oddział w Lublinie, światowy wiązek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd okręgu w Lublinie, Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.