reklama
reklama

Lublin: 73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - Żołnierza Wyklętego. Złożono kwiaty i zapalono znicze [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: 73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego - Żołnierza Wyklętego. Złożono kwiaty i zapalono znicze [GALERIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZ okazji 73. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego - jednego z Żołnierzy Wyklętych, złożono kwiaty i zapalono znicze przy rondzie Jego imienia. Wieczorem zostaną zapalone znicze pod Zamkiem Lubelskim i przy Areszcie Śledczym.
reklama

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Ołońcu - mieście w Karelii, północno-zachodniej części Imperium Rosyjskiego. Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a potem w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, żeby zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Uciekł z obozu z powodu zagrożenia dekonspiracją. W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, a od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Decyzją gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.

reklama

Został aresztowany w maju 1947 r. i osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie był poddany śledztwu.

- Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę. Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna - czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej - 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera "Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy.

reklama

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

We wtorek (25 maja) mija 73 lata od zamordowania Pileckiego. Z tej okazji na rondzie Pileckiego u zbiegu al. Solidarności, ul. Sikorskiego i ul. Ducha w Lublinie złożono kwiaty i zapalono znicze. Udział wzięli m.in. Waldemar Podsiadły - zastępca dyrektora biura wojewody lubelskiego, Zdzisław Niedbała - przedstawiciel prezydenta Lublina, Marcin Krzysztofik - dyrektor IPN Lublin, Sebastian Trojak z zarządu województwa lubelskiego, przedstawiciele organizacji patriotycznych oraz społecznych.

reklama

Z kolei o godz. 21.30 w 27 miastach i miejscowościach zapłoną znicze ku czci rtm. Pileckiego. W Lublinie pojawią się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego oraz przy Areszcie Śledczym przy ul. Południowej 5. Znicze będą ułożone w napis "PILECKI". 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama